Životní styl&jóga

"Darování" krevní plazmy?

28. listopadu 2013 v 14:31 | Myší královna
Zdroj obrázku: baxter.cz

Plazmu jsem byla darovat zatím dvakrát a zatím si nestěžuju. První odběr byl trochu horší: byla jsem tam poprvé, nervní, svaly jsem měla zatnuté, bolelo to, nebylo mi pak moc dobře (kvůli nervozitě). Brněla mi ruka a bála jsem se. Nebylo to příjemné. Nicméně podruhé jsem byla chytřejší. Hned po prvním odběru jsem si v drogérii koupila po dvaceti korunách šumivé tablety multivitamínu a multiminerálu, plus iontový nápoj, co byl ve slevě, a můžu říct, že už to bylo o něčem jiném.

Spousta lidí dárcovství plazmy odsuzuje, jelikož se za něj platí. Dovolte mi ale poupravit tuto mylnou domněnku. Peníze nezískáváte přímo za plazmu, ale jako odměnu za vynaložený čas. Krvní plazma není totiž jako darování krve. Krev je nezbytná při operacích apod., zatímco plazma je využívána ke komerčním účelům (vyrábí se z ní léky). Tudíž jsou ony čtyři stovky skutečně jen odměnou, nikoli opravdovou platbou za plazmu, jelikož její cena je mnohem vyšší. Nicméně samozřejmě nepopřu fakt, že mnozí z nás (ano, z nás, taky k nim patřím) si mezi mnohými způsoby dárcovství vybrali plazmu právě pro tu finanční kompenzaci, což studentovi hodně pomůže. Navíc je to kus mého těla, které někomu dávám, aby na tom prakticky vydělal, takže si rozhodně jako mrcha nepřipadám. Myslím si ale, že slovo "dárcovství" je v tomto případě na místě. Rozhodně nejde o metaforu. Je to jako kdybyste nosili nemocnému člověku nákup, vyspali se s ním a on vám zaplatil za potraviny, které jste přinesli.

Nicméně sám odběr samozřejmě nemusí být příjemný, i když někomu může dělat pouštění žilou dobře. Při prvním odběru mi hrozně brněly prsty a při vracení krvinek mě svědilo místo vpichu. Tentokrát se to dalo snést, i když jsem asi málo emo na to, abych si nechala strkat tak velké jehly do těla (vždy koukám jinam, ale kanylu jsem bohužel viděla). Proces totiž probíhá tak, že z vás vycucají krev (na místě, kterému říkám "dojírna" - je to trochu čapkovské, prostě obrovská místnost s lehátky a odstředivkami), stroj oddělí plazmu a krvinky vám vrátí do těla, při posledním "vracení" spolu s fyziologickým roztokem.

V průběhu odběru mačkáte míček (při vracení krvinek ne - praskla by vám žíla). Jinak si můžete číst, poslouchat muziku, atp. atp.
Den před odběrem je potřeba vypít více tekutin, než obvykle, nejíst tučná jídla a osobně doporučuju doplnit multiminerály, stejně jako jejich průběžné doplňování, protože s plazmou z vás takové látky odejdou. Také na odběr musíte přijít napití a sytí.

A kdo je vhodným dárcem plazmy?
Člověk starší osmnácti let, zdravý, bez srdečních problémů, bez onemocnění krve, vážící víc, než padesát kilogramů a se zdravými žílami. Nesmíte mít také čerstvé tetování a piercing.

Tři nejlepší internetová rádia, kde nehrají sračky

26. května 2013 v 15:55 | Myší královna
Už vás sere opakující se playlist všech rádií, One Direction a jiné přiteplené boybandy? Máte rádi normální muziku, kterou dělají lidi? Mám pár typů. Kliknutím na položku rádio spustíte.

Je to naše krajské rádio, na internetu má jejich přehrávač několik variant - Live, Hard, Oldies a Blue.
Varianta "Live" je běžné rádio Rock Max, jaké naladíte i na rádiovém přijímači.
Varianta "Hard" hraje tvrdší kousky, které fanšmejkři nemusí ocenit (aktuální playlist - Imortela, Carcass, Metallica, Lacuna Coil, Iron Maiden).
Varianta "Oldies" nehraje jen rock, ale o oldies pop (aktuální playlist - Toto, Bruce Springsten, Beatles, Deep Purple, U2).
Varianta "Blue" mi připadá nejpohodovější, protože hraje country, bluegrass apod. (aktuální playlist - Ray Charles, Rolling Stones, Ella Fitzgerald & Louis Armstrong, Norah Jones, Hugh Laurie - ano, je to představitel Dr. House)

Nejlepší rádio, na jaké jsem narazila. Je sice torontské, ale našla jsem díky němu spoustu nových skupin, které u nás nejsou zase tak známé nebo nejsou vůbec známé (USS, Sam Roberts Band,...) . Často hrají Nirvanu, Alice in Chains, Kings Of Leon, Billy Talent, Tegan and Sarah, Thirt Seconds To Mars, Arcade Fire, Three Days Grace, Red Hot Chilli Peppers, Smashing Pumpkins, Linkin Park, Muse, Oasis, atd. U nás takové rádio NENÍ. Narozdíl od předchozího rádia už nezobrazuje aktuální playlist, ani to, co se bude hrát v příštích chvílích, na druhou stranu si snadno vyhledáte hrané písničky i z předchozího dne. Písničku "Pumped Up Kickes", která je teď u nás "strašný hit" tam hrají minimálně rok. To samé "Tongue Tied".
A navíc si procvičíte angličtinu. Když tak tu kanadskou angličtinu poslouchám, po těch letech jim rozumím víc a víc. :)

Aktuální playlist: Arkells, Lumineers, USS, Silversun Pickups, Mother Mother, Queens of the Stone Age, Metric...


Nejlepší na mluvené slovo. Menšík, Šimek s Grosmannem, Felix Holzmann a jiní komikové. V tomto přehrávači ale můžete mezi rádii přepínat. Na Rádiu Pohádka se často vysílá "Ať žijí duchové" v audio podobě.

Kauza Arktida: Shell si letos nevrtne :)

1. března 2013 v 0:02 | Myší královna


Milí přátelé ,

před několika málo hodinami Shell oznámil, že pro rok 2013 ruší své plány na těžbu ropy v Arktidě.

Znamená to, že letos nebudou v arktických vodách Čukotského a Beaufortova moře probíhat žádné ropné vrty. Je to skvělá zpráva nejen pro Arktidu, ale i pro nás všechny a naše životní prostředí. Bez Vaší podpory bychom tohoto úspěchu nedosáhli.

Boj za ochranu Arktidy však ještě neskončil. Tento krok je pro nás ale obrovskou motivací a v následujících dnech, týdnech a měsících zaměříme všechny své síly na to, abychom Arktidu ochránili definitivně. Budeme apelovat na prezidenta Obamu, aby Shellu neudělil povolení k arktickým vrtům.
Pomozte nám v tom i Vy! Napište prezidentu Obamovi!

Dnešek je ovšem dnem oslav a věříme, že i Vás těší, čeho jsme společně dosáhli. Hlas lidí, kteří žijí na této planetě, má obrovskou sílu a dnešní úspěch je toho důkazem. Děkujeme Vám za vše, co jste udělali pro ochranu Arktidy. S Vaší pomocí ji můžeme ochránit natrvalo.

S upřímným poděkováním,
Petr Kucka
vedoucí arktické kampaně
petr.kucka@greenpeace.org

P.S.: Veškerá naše práce je možná pouze díky Vaší podpoře. Váš dar nám pomůže v této kampani pokračovat.(Kopie dopisu z Greenpeace)

Co to je modlitba? Jak se modlit?

5. května 2012 v 0:14 | Myší královna
Modlitba nebo mantra, je to v podstatě to samé. Ale uvědomujete si, že modlitbu praktikujete každý den, aniž byste o tom věděli?

Pár věcí ze zdravé výživy

9. prosince 2011 v 23:58 | Myší královna
Občas si zajdu do prodejny typu "zdravá výživa" už kvůli problémům, které mám. Samozřejmě jsou tyto prodejny liduprázdné, přestože obsahuje kvalitní potraviny. Za kvalitu se ovšem platí. Člověk, který se o alternativní životní styl a metody nezajímá, nemusí do zdravé výživy vkročit, pokud se u něj nebo někoho blízkého neprojeví alergie na lepek.

Pokud jsi nikdy do zdravé výživy nevkročil a rád bys to změnil, popíšu vám, co si zde beru já.

UME OCET
Červená slaná voda z japonských trnek. SLANÁ. A hodně. Věř, že je slanější, než NaCl. Ovšem je stotisíckrát zdravější, než sůl. Je opravdu dobře cítit a ač není ume ocet levný, tolik se ho zase nepoužije. Dá se s ním hubnout, kápneš-li si jej trochu do vody, kterou piješ. Je vhodný do salátů a na maso. POUŽÍVAT DECENTNĚ. Pomáhá pohybu střev, podporuje trávení a má hodně vitamínů ve střebatelné podobě. Dodává energii, pomáhá proti kožním problémům a únavě.

KLASO
Klaso na první pohled, možná kousnutí, nápadně připomíná maso. Chyba lávky, jde o naprosto obilný produkt. Je vhodné pro diabetiky a lidi s vysokým tlakem. Obsahuje vlákninu, nemá cholesterol ani příliš tuku. Jako každý obilný produkt čistí organismus. Existují i Klaso klobásy a luštěninové paštiky. Luštěninové paštiky jsou VYNIKAJÍCÍ, ale asi je to o zvyku.

WASABI
je pasta z japonského, velmi silného křene. Máma si nedávno ale ve zdravé výživě koupila kelímek wasabi a ten byl SLADKÝ! Přestože obal sliboval leccos ;) Mám docela ráda wasabi ořechy - poznáš sáček se zelenými oválky.

MOŘSKÉ ŘASY
Jsou zdrojem mnoha cenných látek pro lidský organismus. Čistí, ale i zásobují vitamíny. Řasy se nemusí ale prodávat draze a v podobě tobolí (viz minulý článek - Chlorella), ale i normálně v sáčku kolem třiceti korun malá kopička =) Tu si můžeš povařit (předtím oprat!!! smrdí trochu rybinou) a přidat do salátu. Já osobně přidala do omáčky na těstoviny a nebylo to zlé =) "Mořské řasy obsahují vitaminy A, B2, B12, C, z minerálních látek především železo, vápník, jód, chróm, zinek, hořčík, sodík. Obsahují patnáctkrát více minerálních látek než zelenina. Například wakame a arame obsahují desetkrát více vápníku než kravské mléko, hijiki desetkrát více železa než hovězí maso. Kombu a arame jsou až pětsetkrát bohatší na jód než ústřice, a dokonce tisíckrát víc než mořské ryby."
(zdroj citace: relaxuj.cz)

OBILOVINY, LUŠTĚNINY, TĚSTOVINY
se hodí jako zdravější příloha k masíčku místo hranolek, co? ;) A navíc chutnají dost dobře. Například pohanka. Z jáhlů je zase dobrá sladká kaše typu krupice. Dobrá kaše je i z kukuřice. kaší zde najdeš vůbec velkou řadu. Neprohloupíš koupí obilných vloček. Ovesné jsou trošku klišé, které si určitě můžeš dopřát ráno s jogurtem a ovocem. Nejlepší vločky jsou s klíčky, chutnají dost dobře. Z vlastní zkušenosti doporučuju amarant nebo špaldu.
Ve zdravé výživě můžeš také koupit důzné druhy rýže a těstovin. Těstoviny zde najdeš široké, úzké, z různých obilovin. Záleží na složení a tom, jak ti chutná. Dobré jsou i tortellini se sojovým masem.

KÁVY BEZ KOFEINU, NÁPOJE, OBILNÉ KÁVY, ČAJE
Dost dobrá, sic dražší, věc, je ajurvédské kafe, zalité trochou vody a mléka s cukrem. Má příjemou chuť, když jsi sám doma a potřebuješ si sednout ke knize. Má dva typy: ašvagandha (povzbuzující, proti stresu) a brahmí (posiluje paměť, zlepšuje trávení). Já teda chuťový rozdíl v těch dvou moc nevnímám. Dobrá věc je špaldové kafe. Je bez kofeinu, ale docela silné. Chutná trochu po oříšcích. Prodává se i rozpustné, i mleté.
Čajů zde najdeš velký výběr; najdi si na internetu bylinku, kterou potřebuješ. I když na obalech účinky byliny většinou jsou. Velmi drahé jsou ajurvédské čaje, ale jsou velmi účinné.

DOCHUCOVADLA
Seženeš zde zmíněný ume ocet, bio sojovku podle japonské receptury, též zmíněné wasabi, různé druhy soli, cukru, koření (o těch jindy) indického typu. Dobrý tmavý cukr též seženeš zde. Stejně tak i umělá sladidla.

MLSOTKY
Na mlsání je dobrá věc lízátko z javorového sirupu. Stojí asi deset korun. Pak jsou dobré amarantové sušenky a psylliové tyčinky (po těch musíš hodně pít, stejně tak jako u jiných výrobků z psyllia)Pokračování jindy =) Dobrou noc.

Kris

Zácpa a chronická zácpa - tipy, jak s ní zatočit

5. prosince 2011 v 19:49 | Myší královna
Vzhledem k tomu, že touto chorobou trpím už pár let, hodlám se teď s vámi na chvilku bavit o hovně. A to ne proto, že by mě to zrovna dvakrát rajcovalo.
Ona to není zrovna příjemná nemoc. Za á se o ní nemluví zrovna snadno, za bé vás má ostatní za anorektiky (někomu prostě nedochází, že zácpu nemám, protože nejím, ale jím zdravěji, protože ji mám, a proto jsem zhubla). Z cé někdy prostě můžete žrát seno a nic nepomůže. Pak je dobré vyhledat doktora, což jsem já neudělala. A z toho vyplývá i to déčko: hemeroidy, nepříjemná věc, kterou znám MOC DOBŘE. A už proto není o co stát.

Zelenina a ovoce

Základním článkem je vláknina. Vlákninu obsahuje spoustu obilovin, ovoce a zeleniny. Nejlepším zdrojem vlákniny je z ovoce jablko, těch se prostě vyplatí jíst ve velkém, protože je to mimo jiné vitamínová bomba bohata o vitamín C, antioxidanty a minimum tuku. A taky se říká, že jadérka z jablek mají kladný vliv na mozek, ale to jsem jen zaslechla ;) Ovocem zakázaným je BANÁN (!!!), který obsahuje sice taky spoustu vlákniny, ale používá se spíš proti průjmu. Prostě ucpává, stejně jako černý čaj nebo čokoláda.
Důležitá je samozřejmě veškerá, nejlépe syrová zelenina (vařená zelenina i ovoce mají ucpávací účinek, mimo jiné taky neobsahuje žádné vitamíny, všechny odplavou). Luštěniny jezte nejlépe neloupané, samozřejmě vařené. Vhodná je čočka, hrách i fazole. Oves, žito i ječmen je zdrojem bohatým na rozpustnou vlákninu.

Alternativní, ale účinné

Můžete užívat i tzv. psyllium, což jsou slupky semínek jitrocele indické, prodávají se v lékárně od stovky (slazené i přírodní; doporučuju přírodní, jednu dávku rozmíchat ve sklenici s trochou sladkého sirupu, zalít vodou a vypít - DŮLEŽITÉ zapít několika sklenicemi teplé vody. Dražší metodou, ale ověřenou, je přípravek zvaný Chlorella. Lékaři její účinky srovnávají se štětkou na záchod nebo zvonem ;) Tato sladkovodní mořská řasa podporuje pH organismu, pomáhá zlepšit stav diabetiků, snižuje cholesterol, léči kožní problémy, napomáhá růstu vlasů a nehtů. Obsahuje spoustu důležitých látek, nicméně větší balení stojí v řadách stovek (k zjištění na internetu). Máte-li víru, kupujte, vyplatí se. Ovšem musí se zapít alespoň třemi sklenicemi vody, jinak ucpává.
Další alternativní metoda jsou otruby. Otruby stojí pár korun a můžete si jich párkrát denně chrstnout například do jogurtu nebo müsli kolik chcete. Seženete ve zdravé výživě. Též se vyplatí pořádně zapít. Stejně tak lněné semínko, které nejlépe nechte přes noc odležet v doušku vody, anebo jej ráno rozkousejte. Pro milovníky jógy a skutečné očisty doporučuju metodu "šanghaprakšalana", která spočívá v opakování cviků při pití slané teplé vody. Její blahodárný účinek se vztahuje i na psychiku, pach potu, kožní problémy a celkovou očistu organismu, protože tlusté střevo skrývá mnohdy ne zrovna příjemná tajemství ve formě několik let uskladněných zbytků. Taková detoxikace má úžasný vliv i na obranyschopnost. Je to tvrdá cesta přes unavené údy, bolavý konečník od soli, pít slanou teplou vodu taky není extra gurmánský zážitek, ovšem pozorovat, jak vašim konečníkem odchází čistá voda, je naprosto povznášející. Občas je to dřina, ale vyplatí se. Mně osobně nijak nepomohla rozhýbat střeva, zato je člověku líp, když se konečně pořádně vyčistí od toho kanálu uvnitř. Pokud někdo není dostatečně otrlý, může si zaplatit běžný klistýr.
Po ránu je fajn mimo otruby nebo len spolykat taky pár lžic olivového oleje. Spoustu lidí tuto metodu doporučuje. Vaše střevo může být taky ochuzeno o laktobacily. Já osobně je brala měsíce a když se můj stav zlepšil, nasadila mi doktorka antibiotika proti zánětu močového měchýře a byla jsem nahraná. Takže berete-li laktobacily (a nejen při nich!!!), odmítejte antibiotika pro banální chřipečky a rýmečky. Já třeba na vybranou neměla, ale někteří doktoři dávají jedy fakt na všechno, takže vám logicky zabijí všechny bacily, i ty dobré...
Střevní peristaltiku je nutno taky rozhýbat. Pohybem, ale třeba i obklady. Horký obklad přiložte na dvě minuty, studený na jednu. Střídejte deset až dvacet minut.

Jóga Nidra - spánek jógínů

29. května 2011 v 21:45 | Myší královna
Ahoj, ahoj,

možná jsem vám nedávno vyprávěla svoje návštěvy u psychologa s úzkostmi. Praktikovali jsme krom obyčejných testů arozhovorů i meditační cvičení. Musím uznat, že mi pomohla. U meditace je důležitá její pravidelnost, aby si člověk osvojil techniku uvolnění se. Když jsem se v pubertě bila s depresemi a sebevražednými myšlenkami, dělalo mi problém uvolnit se a vyčistit si hlavu. Myslím si, že kdybych už tehdy začala s meditací, dost problémům bych se vyhnula.

Naše rodina sejóze sice pasivně, ale věnuje celá léta. Babička si jogou spravuje záda, bylinkama tělo znavené chemoterapiemi. Bylinkářství a jóga, to je naše. I když o tom máme jen číst ;)

První meditace, kterou jsem praktikovala, byly relaxační pohádky na kazetě. Pracovaly na principu autogenního tréninku. Jako osmiletá - veřte mi nebo ne - jsem se pokoušela několikrát o jogu nidru.

Její princip spočívá ne v opravdovém spánku, ale snažíme se při ní dostat do fáze mezi spánek a vědomí. Vědomý spánek. Polospánek. Tuto techniku přinesl lidstvu před dávnou dobou Svámí Satyananda Saraswati, když usnul při předčítání véd a uvědomil si, že celou dobu vnímal text. Napadlo jej tuto metodu vypilovat.

Má devět fází. Po celou dobu je nutné, aby vás někdo vedl. Ať už duchovní učitel nebo jen nahrávka ;-)
Trvá 20 - 30 minut. V první fázi se uložíte do polohy na zádech, ruce podél těla, zabezpečíte teplotu,která je vám příjemná. Nic vás nesmí rušit. Zaposlouchejte se do hlasu, který slyšíte a který vás provází.

Další fáze je samotná relaxace a postupné uvolňování celého těla. Pak si postupně uvědomujeme jednotlivé části těla (pokud byněkdo chtěl začít s touto technikou, je to ta, kterou mě učil psycholog, vpřípadě zájmu se na ni můžu zaměřit).

V další části si člověk vybavuje jakýsi záměr nebo přání. Je to předsevzetí, které si ukládáme do myšlenek a posléze se může vyplnit. Musí to být ale pozitivní myšlenka, která nás těší. V joga-nidře se jí říká "sankalpa". Má být osobního rázu a opakovat se, dokud se nesplní. Je důležité jít cvičit s tím, že máme svoji sankalpu. Bývá to nenásilná pozitivní věc jako "jsem vyrovnaný a klidný" nebo "budu dělat to a to".. =)

Pak se během cvičení několikrát soustřeďuje na pocity, části těla a dech. Na pořadí a následující vizualizaci záleží podle textu, který slyšíte. Výše, jak jste si možná všimli, jsem uvedla hypertextový odkaz na kradší jogu nidru. Delší, až půlhodinovou verzi, si můžete stáhnout zde.

Spoustu poslechových meditací najdete na stránkách www.drnespor.eu a textů na webu www.joga-oline.cz, což jsou i mé zdroje.


S láskou

Kris
kid.psanec(v)seznam.cz
 
 

Reklama