Příště přinesu zrcadlovku. Dojmy z návštěvy věznice

13. září 2014 v 22:25 | Myší královna
Tak nějak jsem celý život toužila tam jít. Pamatuju si, jak jsme s máti chodívaly okolo, když jsem byla malá a nikdy nezapomněla zmínit pradědečka, kterého prakticky zmrzačili v lágru. Pak jsem chodila několik let okolo, věděla, oč jde; v Uherském Hradišti jsem chodila na střední a stále jsem budovu pasivně pozorovala.


Pamatuji si taky, jak mi nějaká kamarádka vyprávěla o jakémsi mrazení při procházení okolo zdí areálu věznice. Jestli Hradiště neznáte, přiblížím vám situaci. Je to obrovská oprýskaná budova (možná ne tak velká, jak by někdo čekal, ale oproti sousedním budovám působí skutečně giganticky) uprostřed centra Uherského Hradiště. Najdete ji v bezprostřední blízkosti uměleckoprůmyslové školy, která sídlí v budově justičního paláce. Vedly a vedou se dlouholeté spory o to, jak se s budovou naloží. Až jsem nevěděla jaké!

V třetím ročníku studia cestovního ruchu jsem pár dní dělala praktikantku ve Slováckém muzeu. Kvůli nedostatku zájmu o tehdejší expozici jsem byla vedením "šoupnutá" do archívu a do rukou se mi dostaly výstřižky z novin, které jsem měla, tuším, chronologicky seřadit a nějak natřídit. Neměla jsem prostor k tomu pročítat si veškerou dokumentaci, nicméně jsem měla možnost udělat si obrázek o tom, jaké plány mělo v minulosti město. Od demolice (kterou by občané městu - nebo komukoli, kdo by to dovolil - neodpustili) po "vznešené" pokusy o revitalizaci budovy (např. zde měla být nějaká administrativní budova státní správy - kdo by tam dokázal pracovat v klidu? Já teda ne.) byla v jednání spousta jiných možností.

Existuje občanské sdružení, které usiluje o to, aby byl areál využit co nejdůstojněji, například vybudováním muzea totality. Já osobně jsem pro to, aby byla věznice veřejně přístupným památníkem, jako je například Terezínská pevnost. Nicméně na takové řešení nemá město údajně peníze.

Tento projekt mě hrozně zajímá; lidé si zde prožili opravdu hrozné věci a mělo by se na ně pamatovat (na obé!). Osobně jsem několikrát přemýšlela nad tím, že pokud bych někde přišla k hromadě peněz, tak vybudování muzea zasponzoruju - jenže znáte mě, já a mé šílené sny o úspěchu, slávě a nechutných hromadách peněz. ;-)

Každopádně: od včerejška do neděle se v Uherském Hradišti koná velká akce, během které jsou přístupné ZDARMA všechny uherskohradišťské památky. Věznice už v minulosti otevřená byla a já se letos rozhodla vydat nejen na Slavnosti, ale i splnit si svůj sen a nahlédnout do interiéru věznice.

Co vám mám povídat. Špína, tma, bolest ve vzduchu, PMS; to všechno na mě tak silně působilo, že jsem i já, drsňačka všech drsňaček, musela zatlačit slzu. Dojmy byly samozřejmě depresivní, ale nevyháněly mě ven, naopak ve mně podporovaly soucit a touhu chtít vědět víc. Ani mi dost dobře nešlo představit si všechny ty umírající a trpící, co za těmi zdmi žili, ale ani nebylo potřeba. Nebudu tu nikomu pokrytecky vyprávět cosi o vzduchu páchnoucím smrtí. Ale představte si, že máte spát v hotelovém pokoji, kde někdo postřílel hosty. Ten samý pocit.

V budově i na nádvoří (kde se kdysi pořádaly veřejné popravy) visely informační panely popisující všechny detaily o mučení, životě a smrti těch, co zde trpěli. Pak zde vystoupilo několik řečníků, co měli s věznicí jakoukoli spojitost. Nedokážu vyjmenovat. Neměla jsem ani sluneční brýle; chtěla jsem pryč, když jsem slyšela část vypravování devadesátiletého muže který prožil o chlebu a vodě kus života uvnitř. Nakonec mě probral mámin pisklavý hlásek: Jdeme? A já se zmohla jen na tupé přikývnutí. Za rok přijdu zase, přinesu si svůj parádní analogový super foťák, se kterým jsem ještě nic pořádného nefotila. A vyfotím si všechno. Rohové hajzlíky, které jsem znala jen z cestovních povídek z matčina mládí. Pavučiny, hromady papírů v regálech, oloupané stěny, rudou hvězdu v kapli. Namasté. Tohle se prostě už nikdy nesmí dít. Jsem řekla.
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY
Foto: mkuh.cz
 


Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 18. září 2014 v 16:13 | Reagovat

Přesně... Ty hrůzy, co se v minulosti staly... člověk by se měl poučit! :)

Bohužel tomu tak někdy není...

2 Kika Kika | E-mail | Web | 1. října 2014 v 13:57 | Reagovat

JE to děsivé a asi bych taky měla mrazení v zádech jako Tvoje kamarádka, jen co bych procházela ;)

Jinak škoda, že jsem si to přečetla pozdě, ale je skvělé zpřístupnit na pár dní všem památky zdarma. Ten úmysl se mi moc líbí ;)

3 myší královna myší královna | Web | 1. října 2014 v 14:24 | Reagovat

[2]: Je to celorepubliková akce ;-) a funguje už roky

4 Kika Kika | E-mail | Web | 1. října 2014 v 16:30 | Reagovat

[3]: já jsem prostě asi 100 let za opicemi :D Ale aspoň už pro příště budu vědět ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama