Motorola Defy Mini - předstíraný luxus pro neopatrné

23. srpna 2013 v 13:37 | Myší královna |  Móda a módní sabotáž

Koupila jsem si nový telefon. Z několika důvodů.
Důvod první: celý červen a červenec jsem pracovala jako pitomá, což má dva důsledky. Že ke zkouškám 2.9 nejsem absolutně připravená a že jsem si vydělala docela dost peněz. První, černová výplata, samozřejmě hned zmizela, protože když má člověk peníze, najednou má i spoustu věcí, co si potřebuje koupit. A i když šetřím jako pitomá na misi "Kanada", první výplatu jsem rozfofrovala.
Důvod druhý: nový telefon byl potřeba. Můj růžový Samsung Star ještě sice úplně nekleknul, ale byl jako takové ty ženy ve středním věku, co vykřikují cosi o stáří, o podzimu života, nedostatku životní energie a séru proti valchám na držce. Dotykový display občas šel, občas nešel, a když šel, tak se na něj skrz ostré slunce a hluboké škrábance nedalo dívat. Baterka oproti původním až třem týdnům vydržela už "jen" týden, jack na sluchátka, nabíječku a USB s kamarádil už jen s nabíječkou, tlačítko na zamykání skoro nezamykalo. Foťák mě nesral, protože jej nepoužívám. Navíc se blížila akce, na kterou jsem se spontánně, z pocitu naprostého hmotného dostatku, přihlásila a měla jsem tam být ČTŘI DNY BEZ INTERNETU. A protože nejsem kráva, abych se po Hradišti tahala s noťasem jen proto, abych se občas jukla na e-mail, potřebovala jsem nový telefon.Cenová hranice byly tři tisíce, kterou jsem překročila kvůli dopravě asi o stovku.

Medvěd mi poradil Motorlu Defy Mini, protože ji má Sýr (omlouvám se za to idiotskou přezdívku odvozenou z příjmení, ale nerada blíže pojmenovávám lidi via blog) a protože je prostě boží. Ovšem poté, co jsme telefony srovnali, jsme zjistili, že Sýr nemá Motorolu Defy Mini, ale Motorolu Defy, která je dražší a vymakanější. A tak jsem zjistila, že nemám super telefon, co vydrží půl hodiny pod vodou, ale telefon, o kterém se říká, že to většinou zvládne. Chybí mu totiž jakékoli zakrytí reproduktoru, což je docela na bednu. Natáčet nebo fotit s ním pod vodou je asi pasé, nicméně pády do vany nebo kaluže by mu neměly dělat problém a stačí mu jen prosté osušení. Alespoň v to po tvrzení od prodejce doufám.

Velká výhoda je podle mě tzv. gorilla glass displej. Tato technologie sice nezabrání tomu, že po pár kolech hry na vymačkávání beďarů je displej nečitelný, ale nemusíte jej leštit půl hodiny, aby zase vypadal normálně. Navíc se vám po týdnu užívání nestane, že vám spadne pod dveře, vy je otevřete a do konce uživatelského života budete muset přehlížet dvě hluboké rýhy uprostřed, jako se mi to stalo se Samsungem Star. Navíc je telefon prakticky nárazuvzdorný, což jsem i při své neopatrnosti ještě nepotřebovala, protože zadní kryt telefonu je lehce pogumovaný a do ruky dost dobře sedí. Když už jsme u krytu, nedoporučuji dívkám s gelovými nehty. Výměna SIM je docela hardcore zážitek. SD kartu do slotu nemusíte vkládat, ani vyndávat, protože 2GB kráska už nenápadně sedí na svém místečku a čeká na vaše povely. Což nestahovačům porna, jako jsem já, docela stačí.

Chyba lávky ovšem je v interní paměti, která má sice celkem obstojných 150 MB, ale její většina je zapráskaná aplikacemi, které se nedají přesunout na kartu. Co je ovšem problém, že se na kartu nedají přesunout ani aplikace vámi stažené. Sice se na kartu dají přesunout "jakési" soubory mezipaměti apod., ale ne vždycky. A coje větší průser, tyto aplikace se nedají ani smazat, jako naprosto zbytečná aplikace Facebook, která zasírá velké množství paměti. A když máte volnou paměť 20 MB, nestáhnete si ani ty zkurvené Angry Birds, protože se to prostě nedá. Jediné řešení je průběžné promazávání pezipaměti a souborů jednotlivých aplikací, nebo rovnou odinstalování kravinek, které možná potřebujete víc, než jakýsi Dashboard, který měří kroky, spálené kalorie z chůze a zpřístupňuje ostatní zbytečné aplikace.

Foťák je absolutní fiasko. Má něco kolem 3 Mpix - a fotí naprosto příšerně. Přední kamera je tak hrozná, že se nedá využít ani k vyčištění mezizubních prostor nebo k vymačkání beďaru. Fotoaparát nemá ani žádné funkce navíc, dokonce se u něj ani nedá samostatně vypnout zvuk, ani zaostřit. Protože mám externí, desetimegapixelové Casio, které fotí docela obstojné fotečky, tak mě to tak nemrzí. Ale jsou situace, kdy u sebe foťák prostě nemám a chtěla bych obstojně zdokumentovat alespoň nějaké momentky. Jenomže s Motorolou Defy Mini je celý svět jen jedna blbě osvícená čmouha, hlavně díky blesku, který se rozsvítí v poslední setině sekundy. V dobrém světle by to možná docela šlo, ale běda jak se byť jen otočíte ke sluníčku zády.

Starší Android mi nevadí, neseká se a pracuje hezky. Akorát mi ze začátku zavařil. Jednak jsem za boha nemohla najít základní funkce, jako budík, kalkulačka apod., ale to bude tím, že jsem nikdy smartphone neměla. Za druhé mi hned po prvním zkoušení zavařil tím, že jsem omylem zavolala člověku, kterého jsem pár let neviděla a vidět nechtěla (omylem jsem okopírovala číslo z paměti Samsungu, i když už na SIMce nebylo), a pak jsem neuměla zavěsit, takže si dotyčný asi tři minuty poslechl mé zoufalé vykříkování, než jsem to vzdala a telefon úplně vypnula. Jinak nemám výhrady. Možná bych mluvila jinak, kdybych ozkoušela i novější Android, nicméně vedle přítele, který má naprosto příšerný Windows Mobile, si připadám jak hustá týpka, nebo-li řečí dnešního věku - "like a boss".

Docela pecka je zamykání. Telefon je tak zabezpečený, že se vám při dobré vůli horko těžko sám pomačká v kapse. Naučit se zvedat hovor byla druhá maturita. Na druhou stranu má telefon obdivuhodnou schopnost při nejméně vhodné chvilce vypnout zvuky nebo je ztišit. Zvuky se totiž v pohotovostním režimu vypínají tlačítkem zesilování - ztišování - pak si člověk myslí, že ztišuje hru a namísto toho ztišuje vyzvánění. Často omylem zapnu vybrace, když chci jen odemknout displej.

Nebe a dudy je wifi. Připojení má Defy Mini celkem obstojné. Jenom mě nehorázně sere to, jak připojování trvá. Musíte si počkat alespoň dvě minuty, než se telefon připojí, a ještě u toho musí svítit displej. Procházení stránek mi taky nedělá problém. Bohužel nelze přepnout na standardní klávesnici. U Samsungu Star se mi líbilo, že na výšku měl standardní mobilní klávesnici a naležato QWERTY. Motorola Defy má jen QWERTY. Této klávesnice má telefon dva typy. Jedna je klasická Androidová, druhá SWYPE. U druhého typu sice lze zapnout T9, ale při rychlém psaní píše nesmysly typu "blwwwwwwweeeee", čehož dosáhnete jedním nechtěným kliknutím. Takže moc na výběr nemáte, buď píšete pomalu a s chybama, nebo píšete nesmysly a ztrácíte čas jejich mazáním.

A teď k vychytávečkám, co mě zaujaly.

- Na telefonu si můžete vytvořit několik různých profilů plochy, mezi kterými lze přepínat. A v rámci jednoho profilu lze nastavit několik stran. Což je zajímavé, ale já osobně jsem to moc nevyužila. Na plochu jsem si naflákala WIFI, GPS, Bluetooth, letadlo, mobilní připojení (udržuju vypnuté), analogické hodiny (dá se přes ně rychle nastavit budík), sociální graf (zobrazuje nejpoužívanější čísla), baterku a nastavení zvonění. Tím končí má máňa.
- Výchozí nastavení je ve formě chatových bublin, jako u běžných chytrých telefonů, ale dá se nastavit i jako klasické SMS u jiných, blbých telefonů.
- Samozřejmostí je nastavení otáčení displeje. To mě u předchozího telefonu štvalo. Psaní sms vleže bylo technicky nemožné.
- Příjemně mě překvapila free verze AVG, která je schopná v případě ztráty telefon pouhým SMS povelem zablokovat, spustit alarm nebo přes aplikaci na PC zobrazit polohu. Je to šikovná věcička.
- Opět - nemůžu srovnat s jinýmy obchody u jiných OS, ale Google Play store mi vyhovuje. Líbí se mi technologie, kdy si na notebooku lehce vyhledám různé aplikace a ty se při zapnuté WIFI do telefonu samy nainstalují. To, že ty aplikace už není kam stahovat, protože je interní paměť zapráskaná zbytečnostma, je jiná věc. V Google Play lze přenastavit i stahování aktualizací a lze si zde aktualizace nainstalovaných programů stáhnout ručně.

Shrnuto, podtrženo: pokud chce někdo odolný smartphone se solidní výdrží co se baterie i telefonu samotného týče - ano, pokud vám stačí telefonovat, psát SMS, občas si zahrát hamburgrárnu a projít inernet. Nelze ale od telefonu s vybavením typu "hlavně aby to bylo" čekat víc.
Zdroj obrázků: v hypertextu.

 


Komentáře

1 literarni-klub literarni-klub | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 21:48 | Reagovat

Zdravím tě jménem Literárního klubu, jehož jsi členem. Klub byl delší dobu neaktivní, ale také už je nějakou dobu zpět a nám se poztrácely emaily z vašich přihlášek. Proto tě prosím, abys poslal/a email na klub.literarni/zavináč/gmail.com a do předmětu napsal/a "Kontakt".
Připojuji, že členové, kteří se neozvou, budou po dalším několikerém upozornění z LK nejspíš vyhozeni.
S pozdravem,
hustokrutopřísný tým LK.

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 7. září 2013 v 18:21 | Reagovat

Hehe, díky za tenhle článek! Moje kamarádka kupuje nový mobil a jelikož se v nich vůbec nevyzná, požádala mě o pomoc (jako kdybych byla mobilní expert), takže ji tenhle tip určitě poradím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama