Trichotillomanie - pokračování

4. července 2013 v 17:49 | Myší královna |  Deníkoviny
Ahoj lidi,

před dvěma lety jsem zde na blogu psala článek o trichotillomanii - tedy poruše, při které si člověk (jednoduše řečeno) vytrhává vlasy. Často ve stresových situacích. Překvapilo mě, jakou odezvu článek má; i po letech neustále přibývají komentáře nešťastných trichomanů/trichofagů.Abych shrnula, oč jde. Jak jsem řekla: jde o poruchu, kdy si člověk vytrhává vlasy. Zní to tak banálně a tak jednoduše, ale ruku na srdce: kdo z vás se dodnes nedloube v nose a nepojídá holuby? Kdo z vás si dodneš, od dětství, nekouše nehty? Kdo z vás neklepe nohou? Trichotillomanie/trichofagie zní možná odporně, ale ujasněme si, že nikoho neomezuje a že jde o nutkavou poruchu jako každou jinou.

Ublížit nám tedy může dvěma způsoby:
1) budeme plešatí jako koleno,
2) v žaludku se nám vytvoří bezoáry. Což už je vážnější problém.

Vyhýbání se stresovým situacím není moc účinné řešení, pokud trpíte nemocí dlouhodobě. Mně pomohlo ostříhání na kluka, ale teď toužím po dlouhých vlasech.
Netuším, zda to k trichotillomanii patří, ale na vlasy jsem obecně dost fixovaná, ne že bych o ně přehnaně pečovala, ale často jsem se barvívala a česala. Jisté však je, že pomůže hobby, co zaměstná ruce. Pokud koukáte na seriály, jako já v posledních dnech, tak je dost jisté, že vás hlava bude lákat dál. Pokud u toho ale budete něco kutit, ani vás nenapadne trhat si vlasy.

Článek měl překvapivou odezvu. Spousta lidí se divila, že to existuje a že to dělá taky. Ano, tricho je dost rozšířená nemoc, ale mrzí mě, že se nemůžeme někde sdružit, třeba na facebooku nebo diskuzi - na internetu pár diskuzí je, ale je tam docela mrtvo. Já bych moc ráda tyhle pocity sdílela, myslím, že by mi to pomohlo.

Ještě mě napadlo rozvěšet si po pokoji fotky trichomanů, na google je jich dost - a jsou dost děsivé. :D

Lidi, nebojte se o tom mluvit, není nic, za co bychom se museli stydět!

Mějte se hezky a užívejte si léta. :)
Myší královna
 


Komentáře

1 milovnici-minecraftu milovnici-minecraftu | Web | 4. července 2013 v 19:05 | Reagovat

Hezký
blog :)

2 Krejdom Krejdom | Web | 4. července 2013 v 22:32 | Reagovat

au au, vlásky néé, ale co zkusit nahradit vlasy za chlupy, to by mohla být super automatická depilace  :)

3 Neriah Neriah | Web | 16. července 2013 v 20:57 | Reagovat

O tomhle jsem nikdy v životě neslyšela, ale máš pravdu, že každý děláme něco. Já si právě koušu nehty, a to i do krve. Dělá to sice hodně lidí, ale stejně o tom nikdo nemluví. Rodiče se snažili mě to odnaučit různými způsoby, nezabíralo však nic. Nejúčinnější je právě zaměstnání rukou, a to myslím platí pro všechny, kdo mají nějakou nutkavou potřebu něco dělat s rukama. Mně pomáhá vzít si Neocube (jsou to takové magnetické kuličky, z nichž se dá vyrábět spousta věcí). Na stres to působí úžasně a ještě si člověk procvičí jemnou motoriku.
Klidně i k tomu seriálu je fajn mít to v rukou a hrát si s tím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama