Novinky o Barušce

15. května 2013 v 22:42 | Myší královna |  Fauna
Nevím, jestli vás zajímá, jak se má můj křeček, ale patří na seznam mých všechno, a proto jsem se rozhodla vám povyprávět, jak se ta malá mrcha má.Barušku mám historicky dva roky a měsíc. Vzhledem k tomu, že v době pořízení měla něco kolem dvou měsíců - přesně to nevím, ale už byla poměrně velká, což je patrné na starších fotkách - mohu odhadovat, že má dva a čtvrt roku. To je, pokud vím, na džungara obdivuhodný věk. Na fotografii vlevo lze mírně zaznamenat její zákal. Má jej na obou očičkách a zvětšuje se. Začalo to tak, že byly nejdříve vidět dvě malé bílé tečky. Dnes jsou skvrny už celkem velké a spíš do modra. Zajímavé je, že jsou vidět jen při umělém světle. Podle rad na fórech jsem na veterinu nešla, zákal u křečka se prý prakticky vyléčit nedá a marné pokusy něco stojí. Poté co se zákal rozšíří na celé oči, může křeček oslepnout, což prý ale také nevadi, neboť křečci se orientují v prostoru čichem a sluchem. No občas je to na Barušce vidět, že se hůř orientuje, ale má na to věk. U takhle starých křečků se dá slepota předpokládat, je to příznak stáří. Na fotce také vidíte mírné náznaky jemného pelichání.

Hodně ještě jezdívá v kolotoči a občas ještě leze vzhůru nohama, ale ne tak často. Poslední dobou sleduji, že z klece nevylézá tak hbitě, jako dřív. Sice jsem se tak nějak smířila s tou hroznou myšlenkou, že tu nebude pořád, ale moc se na tu dlouho obávanou chvíli samozřejmě netěším. Tak ono se dost dobře těšit na něco takového nedá, že jo. Ale ráda vidím, že se má fajn.

Když jsem viděla, jak se belhá po patře, propletla jsem jí patro kartonem. Pak taky kolotoč, ale měla dlouhé nehty a dělalo to hrozný hluk v noci. Její pařátky jsou kapitola sama o sobě. :-) Nenechá se ode mě ostříhat, tak jsem ji jednou vzala na veterinu a párkrát jsem se o to pokusila sama. Když jem ale viděla jak se jí packa deformuje, rozhodla jsem se na veterinu znova zajít. Měla jsem ale spoustu práce, tak jsem prostě Báru nalákala na rajče (klouže, bylo to super) a drápky jí horko těžko ostříhala. Ale povedlo se mi to skvěle. Baruš už chodí normálně.

Je to moje sluníčko.

Poslední dobou už dělá i menší rachot nad ránem. To je jen dobře. O víkendu se dokonce rozhodla spát "pod širákem" - v rohu, kam čůrá. Jako obvykle.

Snažím se o ni poslední dobou dbát víc, než dřív. V noci se mi o ní zdálo, že jsem na ni zapomněla a když jsem se za ní vrátila, byla celá ulepená, od krve, zanedbaná, smutná. Trošku mi ten sen připomněl Kuře melancholika.

Dávám jí víc munga a občas nějakou travinu zvenku. Přemýšlím, že bych si nasadila travní semínko, abych měla travinu pořád. Domácí totiž pořád seká zahradu. :-) A z ulice trávu brát nechci. Ve stromech je ještě míza, zelené větvičky a to jí dávat nechci. Stromy jsou ale jediné dřevo, které kouše.

Mungo ale jí jen suché. Vždycky si dám na ruku pár zrníček a ona je vyluxuje jako vysavač. Naklíčené jej nechce.
Jsem hrdá na to, že mám hodně starého, zdravého a spokojeného křečka, jehož největší pořádný zdravotní problém byl trn z opuncie v oku a vykousaná místečka, která se jí za pár týdnů zahojila. :)


 


Komentáře

1 Opti-Mystique Opti-Mystique | Web | 16. května 2013 v 20:52 | Reagovat

Můj myšák si nejvíce pochutná na listech od pampelišky, je to zdravé a pro hlodavce i chutné :)
A na křečka je to opravdu obdivuhodný rok - ale mně jednou jeden zlatý vydržel asi 3 a půl roku, takže je možné, že tu s tebou bude ještě déle :)
Rajče? To mě překvapilo, to jsem ještě žádnému hlodavci nedávala, chutná jim to?

2 myší královna myší královna | Web | 16. května 2013 v 22:08 | Reagovat

[1]: Miluje to.
Akorát si nejsem jistá, zda je ještě článek aktuální. Když jsem ji dnes viděla, rozbulela jsem se. Koukat na ni, jak jezdí v kolotoči, je smutné. Kouše jak blázen - rok byla klidná. Tak nevím, asi už tu smrtka chodí kolem. :-?

3 Iris Iris | E-mail | Web | 24. května 2013 v 20:21 | Reagovat

[2]: Tak dofám, že přestala smrtka chodit :-(
Se zvířetem, ať už je jakékoliv.....se člověk prostě těžko loučí, když příjde jeho čas

4 myší královna myší královna | Web | 24. května 2013 v 20:34 | Reagovat

[3]: Zatím jo, Bára mě buzeruje dál. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama