Zachraňme Arktidu!

11. července 2012 v 18:38 | greenpeace.cz |  K věci:

Vyhlašme v Arktidě chráněnou oblast!

Chtěla bych Vás vyzvat k podpoření iniciativy Save The Arctic, která má zabránit mnohým škodám na Zemi. Prosím, čtěte níže, dva články z webů http://www.savethearctic.org/ a www.greenpeace.cz


Led trvale pokrývá Severní ledový oceán již více než 800 000 let. V důsledku využívání špinavé energie z fosilních paliv dochází ale k masivnímu úbytku ledové plochy. Během krátké doby může v období léta dojít k jejímu úplnému vymizení, poprvé v historii lidstva. To by mělo devastující následky nejen pro lidi, lední medvědy, narvaly, mrože a další druhy, které v oblasti Arktidy žijí - ale i pro všechny ostatní z nás. Led v oblasti severního pólu odráží část slunečního záření zpět do kosmu, a udržuje tak celou planetu chladnější a stabilizuje klimatické systémy, na kterých jsme závislí. Chránit ledový příkrov znamená chránit každého z nás.

Arktidu ohrožují především globální změny klimatu a honba za ropou, plynem a nerostným bohatstvím, ale také řada dalších vlivů.

Změny klimatu

Arktida se otepluje mnohem rychleji než zbytek světa a je jedním z míst, kde jsou dopady klimatických změn nejdramatičtější. Mezi nejvýraznější projevy oteplování patří rychlý pokles tloušťky, stáří a plochy mořského ledu. Slabší a mladší led taje mnohem rychleji a vědci předpokládají, že již kolem roku 2030 bude Severní ledový oceán v létě zcela bez ledu.

Proč nám to vadí? Celý arktický mořský ekosystém je závislý na mořském ledu a jeho oslabování má závažný dopad na životy místních obyvatel i divokou přírodu. Přežití řady polárních druhů závisí na ledu. Nejznámější jsou lední medvědi, ale patří mezi ně také například tuleň kroužkovaný, který tráví většinu života na ledu a postupně se přesouvá stále více na sever, aby našel pevnější a stabilnější led. Arktická oblast není stále ještě příliš probádaná a táním ledu může být zasaženo i mnoho druhů, o jejichž existenci vůbec nevíme.

Petermannův ledovec v severním Grónsku

Arktida a změny klimatu

Arktida se otepluje mnohem rychleji než zbytek světa a je jedním z míst, kde jsou dopady klimatických změn nejdramatičtější. Mezi nejvýraznější projevy oteplování patří rychlý pokles tloušťky, stáří a plochy mořského ledu.

Podle některých modelů se předpokládá, že bude Severní ledový oceán v létě zcela bez ledu kolem roku 2030, jiné dokonce ukazují na to, že by tomu tak mohlo být již během několika příštích let. Trvale zmrzlá půda (permafrost) roztává, ledovce ustupují a rozsáhlá ledová pokrývka Grónska se zmenšuje rekordní rychlostí.

Kromě změn klimatu se Arktida zároveň potýká s celou řadou dalších nepříznivých dopadů lidské činnosti, jako je znečištění vody a ovzduší, nadměrný rybolov, zvýšené množství ultrafialového záření v důsledku úbytku ozónu nebo změny přirozeného prostředí a znečištění v souvislosti s těžbou surovin. Společné působení všech těchto faktorů může vést až k tomu, že se arktické ekosystémy a populace živočichů nezvládnou na změněné podmínky náležitě adaptovat.

Lední medvěd na mořské kře

"Měla jsem možnost na vlastní oči pozorovat v Arktidě dopady globálního oteplování. Mořský led tehdy ustoupil tak daleko od břehu, že uvěznil osamoceného ledního medvěda na otevřeném moři. Plaval od jednoho malého kousku ledu k druhému ve snaze najít svoji potravu, tuleně kroužkované. Ti však byli stovky kilometrů daleko u okraje ledovce. Bylo jasné, že ten medvěd už dlouho nepřežije. Od té doby mě tenhle obraz pronásleduje pokaždé, když čtu další zprávy o tragické situaci, kterou pro medvědy oteplující se svět představuje."

Melanie Duchin, koordinátorka klimatické kampaně Greenpeace.

Dopad na život lidí a zvířat v Arktidě

Úbytek ledu vede ke snížení množství zvířat v Arktidě, což má závažný dopad i na život mnoha domorodých národů, které jsou na nich existenčně závislé. Některé živočišné druhy se už dokonce dostaly na pokraj vyhynutí. Navíc, kvůli zvyšující se hladině moře a úbytku mořského ledu se vlny snadněji dostávají k pobřeží, a způsobují tak erozi a postupné ubývání pevniny, což již vyhnalo z domovů některé pobřežní komunity.

Celý životní cyklus ledních medvědů - od získávání potravy (lov tuleňů) až po odchov mláďat - je naprosto závislý na mořském ledu. Vědci pozorují čím dál větší množství ledních medvědů, kteří jsou nuceni plavat stále delší vzdálenosti mezi ledovými krami, což vede k jejich naprostému vyčerpání a častému utonutí. Řada ledních medvědů dlouhodobě hladoví, protože čekají na pevnině na mořský led, který se znovu vytváří až po skončení léta. Vědecká pozorování dokazují, že nedostatek potravy vede mezi medvědy dokonce ke kanibalismu. To vše je přímým důsledkem úbytku ledu vlivem klimatických změn.

Na mořském ledu závisí i život mnoha dalších živočišných druhů jako například tuleňů, velryb a mrožů. Asi největší ohrožení představuje mizící mořský led pro tuleně. Tuleň kroužkovaný, tuleň pruhovaný, tuleň pacifický i tuleň vousatý, ti všichni totiž rodí a vychovávají svá mláďata na ledové pokrývce, využívají ji k odpočinku a loví pod jejími okraji. Pravděpodobnost, že by se tato zvířata dokázala v případě úplného vymizení ledové plochy v letních měsících adaptovat na život na pevné zemi, je mizivá.

 


Anketa

Jaké máš doma zvířátko?

Kočku, psa 39.8% (76)
Křečka, myš, potkana 18.8% (36)
Fretku, pískomila, osmáka 6.8% (13)
Ptáka 8.4% (16)
Hmyz (v terárku;)) 4.2% (8)
Něco jiného 22% (42)

Komentáře

1 Brilliantte Brilliantte | Web | 11. července 2012 v 19:21 | Reagovat

v roku 2030 už budeme musieť mať novú zemeguľu, pretože sa tu už nebude dať žiť.
A to aj vďaka tomu loveniu. A chcela by som sa opýtať, ako si tam dala to video? mne to nejde. :-)

2 Daniel Hloušek Daniel Hloušek | E-mail | Web | 11. července 2012 v 19:25 | Reagovat

Nevěřím v globální oteplování, o kterém se pořád vedou vášnivé debaty. Je to přirozený proces, za který ani moc nemůžeme, s tím nic neuděláme.

3 Myší královna Myší královna | E-mail | Web | 11. července 2012 v 21:06 | Reagovat

[2]: To není o globálním oteplování, ale o tom, že chceme zdevastovat důležitou část zeměkoule.

[1]: V editoru je logo flashe. Tam vložíš url.

4 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 27. července 2012 v 11:49 | Reagovat

Miluju sever a ledové krajiny, takže mi tohle není zrovna lhostejné.

5 Greenpeace ČR Greenpeace ČR | E-mail | Web | 24. října 2012 v 11:53 | Reagovat

Hezký den, děkujeme za přetištění informací o naší arktické kampani. Moc si toho vážíme. S pozdravem, Greenpeace ČR

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama