MATURITA! Český jazyk není trýzeň.

3. června 2012 v 21:04 | Myší královna |  Deníkoviny
JAK PROBÍHALA MATURITA? - BYLA JSEM NERVOZNÍ? - CO DÁL?


Zrovna jsem ve fázi úklidu "měsíc jsem na to nesáhla a topím se v odpadcích", ale napadlo mě, že vám povyprávím, jak jsem se ve čtvrtek měla.

Vstala jsem brzo, ale už jsem nebyla tak nervozní. Pořád jsem si představovala, že je se mnou můj imaginární kamarád a mí andělé, což mě dostalo z nervozity tři dny předem. Všechno jsem stihla, přichystala se, hezky oblékla, zamalovala si dědičné kruhy pod očima. Na nádraží jsem byla patnáct minut před příjezdem vlaku, což se mi nepodobá, ale tělo ví, co dělat, když jde o prsa.

Koupila jsem si krabičku L&M. Modrých, protože jsou to jediné cigarety, které snáším. "A chcete ty za šedesát devět nebo za sedmdesát pět?" Ujistila jsem trafikantku, že je mi to fuk. A že chci zapalovač.
"Nejsou to slimky?"
"Něco mezi normálníma a slimkama." Vzala jsem si tedy L&Mka za 69,- Kč a jednu si zapálila.
Rovněž jsem si dala Brufen, zapila - od rána mě bolela hlava. Zakousla jsem se do loupáku, abych se z cigarety nepoblila. Málem se tak stalo. Od nádraží ke škole jsem si zapálila další, ale půlku jsem jí típla.

Po cestě do třídy jsem potkala pana učitele Š. Je to takový ten kulturní typ učitele, co mi oznamoval postup v češtinářských olympiádách, v písemkách dával body za otázky typu "Co bys dělal/a, kdyby ses ráno vzbudila jako otrok?" a častokrát se mě už z dálky ptá, co zrovna čtu a jak se mám. "Ty to děláš v deset, že? Možná se na tebe přijdu podívat." Zalapala jsem po dechu, nestála jsem o svědky. Díky bohu - nepřišel.

Ve škole už byla třídní a pár spolužaček. Později dorazil spolužák a poslední spolužačka - nejlepší kamarádka. "XY mi nechtěl nalét panáka!" stěžovala si na svého přítele. Dotyčná byla pečlivě připravena k maturitě, snad od září znala do mrtě poslední detail seznamu otázek a v půlce svaťáku znala všechno zpaměti. Mrkla jsem se do harmonogramu a zjistila jsem, že pan učitel Š. skutečně znal - narozdíl ode mě - čas mé maturity z češtiny! Bude prudce zklamaný, až mě uvidí plácat páté přes deváté. To se zase jednou ztrapním před jedním z mála lidí, kteří ještě ve mě věří, myslela jsem si.

První zkouška byla z angličtiny. Podívám se ještě na reálie, říkala jsem si, nakonec mě strhla diskuze ve třídě a reálie jsem zaklapla. Jaké bylo sděšení, když jsem si reálii vytáhla. AUSTRÁLIE A NOVÝ ZÉLAND. Reálie, kterou jsem neuměla. Ne jediná, neuměla jsem tuhle a ještě EU. Díky bohu, že jsou státní maturity, protože ohledně tohoto tématu jsem mluvila asi pět minut. Jen díky tomu se mi podařilo získat solidní počet bodů. Taky že mi zkoušející po zkoušce řekla, že si myslela, že mě uškrtí.

Další byla čeština. Jak jsem řekla, pan učitel Š. nepřišel. A abych pravdu řekla, docela mi to přišlo líto, protože jsem zkoušku docela zvládla. Řekla jsem si: okay. Chci Malého prince. Nebo "Vyhoďme ho z kola ven". Nebyl by špatný ani Čapek. Jen si nechci, proboha, vytáhnout něco, co jsem dočítala minulý týden, protože jsem si po letech nevzpomněla, o co v díle jde.

Vytáhla jsem si Hrabala.

Možná se vám to nezdá tak komické, jako mně, ale Hrabala jsem "četla" až po vysvědčení. Jeho tvorbu moc nemusím, ale moc dobře se poslouchala v mp3. Co o něm, sakra, vím? Na druhé straně pracovního listu byla nějaká struktura. Tak jsem podle ní jela. A věřte mi, že jsem z toho měla dobrý pocit! Vysrala jsem se na to, kde se narodil a kde umřel, mluvila jsem o způsobu, jakým psal, který byl pro něj typický. Rovněž bylo třeba zmínit "Taneční hodiny pro starší a pokročilé" - a to ani nevím, zda jsem řekla správný název. Zkoušející se ptaly na film, na pocit z něj a podobné věci. Příjemně se usmívaly, takže mi spadl ze srdce ohromný balvan. Dostala jsem osm bodů z devíti, o což víc mě naštvala vzpomínka na výsledky z písemné maturity, kde mi jedničky utekla o 0.04% (nepřestanu se tím chlubit, ani na to nadávat).

Horší pocit jsem měla ze školní části maturity. HOTELOVÝ PROVOZ, CESTOVNÍ RUCH, EKONOMIKA. Najednou mi došlo, že jsem se měla začít učit dřív, než po vysvědčení, a že ani to, co jsem se učila o svaťáku, skoro neumím. Spolužačka mi řekla, že to je fuk, páč se učila celou dobu a už neví nic. Povzbuzovala mě jen myšlenka, že zatím maturitu udělala celá třída.

Vytáhla jsem si látku, kterou jsem se učila o svaťáku. Vesměs je to otázka rozdělená na dvě - jedna se týká prodeje a druhá část hovoří o prodeji. Já měla "prodej" (stručně vysvětleno). Jenže rozdíl mezi "formou prodejeL, "způsobem prodeje", "formou obsluhy", "způsoby obsluhy" a podobnými věcmi mi fakt nedocházel, takže jsem odcházela s velmi špatným pocitem, protože jsem víceméně odpovídala na otázky paní učitelky Šk. Cítila jsem se blbě, ale když mi řekli výsledky, spadl mi ze srdce obrovský balvan. Já to dala. A se mnou všichni ostatní!!!

Večer jsem v hospodě, kam jsme si s máti zašly na škopek, nezavřela hubu, a nezavřela mi ji ani metaxa. Hodně by mě mrzelo, kdybych se dozvěděla, že jsem nezvládla anglickou esej nebo sloh. Kdyby šlo o sloh, určitě bych se i styděla.

Pro znalce a milovníky meme komiksů připojuji obrázek, který jsem namalovala asi včera (??).

Díky všem, co na mě mysleli, jmenovitě Opti-mystique - snad jsem ti nezkomolila nic, holka, mám v sobě dvě Frisca a nějak mi nic nedochází.

 


Komentáře

1 Stefan6 Stefan6 | Web | 3. června 2012 v 21:20 | Reagovat

No tak to je úžasný! Moc ti gratuluju! :-) Jo a ten obrázek je dobrý :-D

2 hahaporadnevimjakouprezdivkusemmampsat. hahaporadnevimjakouprezdivkusemmampsat. | Web | 3. června 2012 v 21:39 | Reagovat

gratuluju, hrabala bych nechtěla, ostře sledovaný vlaky jsou prostě šílený na čtení :-D Obrázek se ti povedl;)

3 Bels Bels | E-mail | Web | 3. června 2012 v 21:40 | Reagovat

Zvládla jsi to taky pěkně :-) Jen zírám, kolik je letos na blogu maturantů :-)

4 Michalinda Michalinda | Web | 3. června 2012 v 21:47 | Reagovat

Taky gratuluju... Mě Hrabal bavil :) Ale já si vytáhla Flauberta - Paní Bovaryová. Taky další skvělý dílo.

5 Myší královna Myší královna | E-mail | Web | 3. června 2012 v 22:21 | Reagovat

[2]: Já měla Obsluhoval jsem anglického krále.

[3]:  Není divu, cílová skupina blogu byli vždy puboši a my prostě začínali :)

[4]: To jsem viděla ve filmu, knížku jsem ani nedočetla... kravina :D

6 briannag briannag | Web | 3. června 2012 v 22:37 | Reagovat

Gratuluju :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama