Co to je modlitba? Jak se modlit?

5. května 2012 v 0:14 | Myší královna |  Životní styl&jóga
Modlitba nebo mantra, je to v podstatě to samé. Ale uvědomujete si, že modlitbu praktikujete každý den, aniž byste o tom věděli?Z tohoto hlediska můžeme říct, že modlitbou či mantrou je jakékoli pravidelné papouškování myšlenek, které si vysíláme do podvědomí. Ironicky myšleno i těch negativních. Mantrou může být i pozdrav (Dobrý den! = Přeju vám dobrý den!). Modlitbou může být přání "všechno nejlepší k narozeninám" nebo "dobrou chuť". Bohužel, vzhledem k dnešní době, kdy frčí negativismus, je častá modlitba/mantra "Ty jsi vůl!" (často myšleno i v pozitivní situaci, jako je nějaká srandička).

Modlitba a autosugesce je tudíž hodně úzce spojená. Ono v podstatě je jedno, jestli modlitbu říkáte jen sobě nebo božstvu (obecně myšleno). Na Vaše myšlení má stejný vliv, a pokud je modlitba myšlena upřímně, jsem si jista tím, že má stejný vliv i na ono božství :)

Já osobně sama za sebe příliš neuznávám odříkávání naučených formulací, což je důvod, proč jsem přestala chodit do kostela - duchovně mě to neuspokojovalo, modlitby byly v podstatě jen úryvky dějin, které jsem navíc já považovala za dost nedůvěryhodné (Dva tisíce let staré informace? Jen si vzpomeňte na Šemíka, a to jde o kratší časový úsek.). Takže jem započala vlastní způsob modlitby - dle potřeby před spaním "rozmasíruju" trošku čakry a představuju si různé lidi na světě. Posílám jim trošku lásky a děkuju za ně. Občas u toho i brečím - ale je to takový ten osvobozující a příjemný pláč. Nevím. Modlitbu považuju prostě za intimní věc a mezi lidi se to nehodí.

Občas když vidím něco, co mě potěší (hezká kytka, sympatické zvířátko), děkuji za něj bohu. I když vidím nějaké pilné zvířátko, co se mi zrovna nelíbí, třeba pavouk jak přede síť...

Věříte v sílu modlitby? Modlíte se? Meditujete? Podělte se o svoje poznatky! :)

Kris

 


Komentáře

1 Nikolas Nikolas | Web | 5. května 2012 v 8:27 | Reagovat

Nevyznávám žádné náboženství, takže se s modlitbou setkávám snad jen ve zkouškovém nebo když někam spěchám ("panebože, ať tu zkoušku zvládnu"; "proboha, ať to stihnu!"). Ale v žádném z těchto případů k nikomu nemluvím a nemyslím to moc vážně - podle mě tyto fráze mezi lidmi tak zevšedněly, že se řeknou, ale nepřemýšlí se nad nimi.
Jinak nevím. Nemodlím se.

2 Marek S. Marek S. | 13. května 2012 v 15:19 | Reagovat

Vcelku s tebou souhlasím; modlitba má určitě silně autosugestivní účinky, to především.

Ale ze svého přesvědčení modlitbu považuju i za jakýsi nižší druh magie. Aleister Crowley definoval magii jako „působit změnu v souladu s vůlí,“ a to je přece to, oč v mnoha modlitbách běží. Věřící jí vyjadřuje svoji vůli (ať už je to „Chci se uzdravit!“ nebo „Ať Bůh opatruje pana papeže!“ či „Kéž se Alenka polepší a přestoupí na moji víru!“) a žádá boha, aby tu vůli vyplnil.

Otázkou mi zůstává, zda to případné plnění skutečně náleží bohu, anebo jestli se změna může udát i pouhým působením oné vůle modlícího se, tedy tím pádem napůl nevědomky.

A jelikož mám k praktické magii poměrně výhrady a jsem přesvědčený, že zásahem do hmotného světa by bůh zcela pozbyl svojí elegance, nemodlím se a vystačím si s meditací :-)

V anketě jsem zaškrtl taoismus, ale není to úplně přesné, přikláním se k různým oficiálním náboženstvím podle toho, jak se vyspím. Mám svůj obrázek, jehož jednotlivé aspekty dobře vystihují různá náboženství... Tož tak!

3 Marek S. Marek S. | 13. května 2012 v 15:35 | Reagovat

A ještě mě napadá, co o modlitbě říká Principia Discordia:

Mal-2 od jednoho ze svých Žáků dostal kdysi otázku, zda se často modlí k Eris. Odpověděl takto:

Nikoliv, my Eridiáni se zřídkakdy modlíme, je to příliš nebezpečné. Charles Fort popsal mnoho případů, kdy se omezenec, kterého postihlo řekněme období sucha, soustavně modlil — načež celou jeho vesnici smetla prudká záplava.

4 Myší královna Myší královna | E-mail | Web | 13. května 2012 v 16:18 | Reagovat

[3]: Magii a sugesci neodlišuju.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama