Pohádka o kyselině sýrové

12. prosince 2011 v 21:25 | Myší královna |  Téma týdne
Téma týdne: Pravopis.


Ahoj, ajoj,
jaktožto člověk, který se plánuje hlásit na peďák aprobace čeština výtvarka (doufám, že se to nedoslechne češtinářka dřív, než po maturitě), mám k tomuto tématu co říct. A to, že parchanti mého věku nečtou.

Jo, není to žádná novina. Děcka prostě nečtou - nečteme. Ale může za to internet, pravda. Já byla dřív vášnivá čtenářka, dnes jsem jen vášnivá. Od doby, co jsem na střední škole mám internet, takže nemůžu všechno házet na střední. Ano, dřív jsem usínala u Chrabrovky a dnes u Facebooku, Futuramy nebo Comebacku. a to je špatně. Víte proč? Protože všichni dneska prasí češtinu, jak to jde. A je to fakt tím čtením. Na internetu si přečtete leccos, co nemá mnohdy žádnou hodnotu, natož nějakou stylistickou úroveň. A už teď dostávám takový ten dojem, jako mají běžně učitelé, že ten jejich předmět je ten nejdůležitější. Nicméně se domnívám, skutečně domnívám, že čeština je OPRAVDU důležitý předmět. Jednak český jazyk zbožňuju, poněvadž je krásný, ale jednak je prostě náš. Ráda bych vás upozornila na největší prasárny, co jsou schopní lidi českému jazyku udělat, ať už z gramatického hlediska, tak z toho pravopisného.

Dřív jsem byla na hrubky pedant, dnes jsem polevila a sama se jich dopouštím. Chodím totiž s dysgrafikem (nebo co to je) a teď fakt nemám za účel jej ponížit (muc muc muc;)), ale chci uvést jeden odstrašující příklad za všechny.

Prznění slova "objímat".
Ať vám to zní prostě víc či míň perverzně, prostě je to od slova "objetí" a infinitivní tvar je obejmout. Nevím, kde tedy kdo chodí na tvary jako "obímat" nebo nedej bože "obýmat".

Další slovo, které je často obětí, je slovo VÝJIMKA. S tímhle slovem jsem měla problém až do doby, kdy můj strýc, též letos maturující, řekl: "To přece není žádná jímka!" Tudíž výjimka by byla. A taky zapomeňme, že existuje nějaká tchýně. Jednou provždy je to TCHYNĚ. TCHYNĚ!

Zapomeňte na jakékoli "by jsme", "by jsi" a podobné sračky. Seznamte se, tohle jsou BYSTE, BYSME a BYCHOM.

A co zbloudilé písmenko J? To patří jen do slovesa "být", přesněji řečeno "je", "jsi" a "jsou". Napsat "přinesla bych jsi". Zaměňovat sloveso za zájmeno, to se prostě nedělá a k něčemu nás ty slovni druhy hold ve třetí třídě učili. A jestli to neumíte, tak si to sakra zopakujte, abychom (abyCHOM) nedopadli jako angličani, kteří umí anglickou gramatiku hůř, než my. Nebo amerikáni, co jsou místo "I am" schopní napsat "I is".

Čárky. Lidi, abych vám pravdu řekla, tak v těch mám trošku bordel. Máme co dělat! Pokud potřebujete nutně utnout větu, tak ji rozeberte na míň menších, jako jsem to udělala v předchozím odstavci ;)
A tečky za větami. Smajlík nesmajlík.

Další věc: vyjmenovaná slova. K čemu si, proboha, myslíte, že jsou. Aby měli učitelé čím zasrat osnovy prvního stupně? No, to určitě. Pamatujte si, jednou pro vždy: mléčné výrobky jsou zásadité. Takže něco, jako kyselina sýrová, je nesmysl! Víly nevyjou a ráno nezýváte.

Drobná pomůcka k mě a mně.
MNĚ a MĚ tu není z prdele. Mění to význam věty. Dokonale. Vizte.


Snad vám to dojde.
Nu a snad jsem na nic nezapomněla. Kdyby jo, tak se zeptejte. A kdybych nevěděla, pro vlastní dobro si to vyhledám.


Servus adieu.

Kris
 


Komentáře

1 Bíí Bíí | Web | 12. prosince 2011 v 21:56 | Reagovat

Bezvadný článek. Tyto chyby jsou asi nejčastější, kterých se člověk dopouští. Já sama se samozřejmě taky spletu, ale nesnáším, když je věta o pěti slovech a v ní osm hrubek :-D.
A já já jsem také dříve byla knihomol, a teď místo čtení knih čtu články na blogu :-D. Doufám, že ti ten peďák vyjde.

2 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 12. prosince 2011 v 22:04 | Reagovat

Pravda je, že je to s naší generací fakt na dvě věci. Lidi odmítají číst a stejně tak i používat opravdovou češtinu. Netvrdím, že musíme mluvit spisovně jak Pravidla, jen ale psát bez hrubek! Když jsem se to snažila vysvětlit jedné takové "obýmací expertce", řekla mi, že (cituji): Na pravopis se ti, holka, dneska každej vysere. (Teda... nepamatuju si, jak přesně to napsala, to už je nad moje síly :D)
I když je to smutné, článku nechybí vtip :)

3 lenny lenny | Web | 12. prosince 2011 v 23:34 | Reagovat

Nejlepší pravopisný zrůdy píšou lidi, kteří to neumí, ale snaží se, aby to vypadalo, že jako umí. Třeba to by jsme, přijdu déle (jako že nespisovně říkají dýl, tak si myslí, že déle to nějak spraví). Jinak na chyby jsem bývala vysazená, pořád je vidím, ale když se objeví v SMSce od někoho milého, tak přimhuřuju obě oči, protože prý je taky něco jako disgrafik a prostě to nevidí, no (a čte hodně, víc než já)

4 $tranger ^^ Girl $tranger ^^ Girl | Web | 16. prosince 2011 v 11:43 | Reagovat

Hezky napsané nejčastější chyby a hezky vysvětlené. Mě dokáže dokonale vytočit, když někdo řekne, jak je čeština zbytečná. Já si totiž myslím, že zrovna tohle je ten nejdůležitější předmět.
Měla jsem kdysi dávno němčinářku, která byla do písemky schopna napsat všechno to, co jsi tady uváděla ty - by jsem, tchýně, vyjímka... nějaké mě/mně šlo mimo ni. Tak jsem ji to v té písemce vždycky opravovala a nakonec jsem jako (němčinářka) jedničkářka dostala na vysvědčení trojku za drzost. :D Ale od někoho takového mě to vlastně ani trochu nemrzelo, protože si přece nemůžu vážit učitelky, která ani do blbé písemky neumí napsat věci tak, jak správně být mají. :)

5 Hesteth Azees Hesteth Azees | Web | 16. prosince 2011 v 16:07 | Reagovat

Skvělý článek, naprosto souhlasím, hlavně "by jsme" je fakt ubíjející, hlavně když jsou to schopni napsat i dospělí lidé (a že jich není málo). Dalším úžasným výtvorem je slovo "samozdřejmě" nebo třeba "zrdcadlo". Je to vážně smutné.
Nedávno jsem viděla jednu reklamu, jejíž pointa byla fakt dobrá, jenomže když je pro někoho čtvrtý pád slova ona "jí", dost ji to degraduje. To ale není nic proti jiné reklamě, kde autor napsal slovo "jedinný". Jeden by řekl, že aspoň tady by si autoři mohli dávat pozor...

6 Amia Amia | Web | 19. prosince 2011 v 14:02 | Reagovat

Čárky jsou mor, tušila jsem je na základce a teď už zas ne :-(
Ale třeba ,,bysme" není správný tvar, ne? Jen hovorový

V poslední době se taky dost objevuje hold/holt. ,,Hold" je pocta nebo výkupné za rytíře, ,,holt" je to co se užívá ve větě :D

7 Myší královna Myší královna | E-mail | Web | 19. prosince 2011 v 14:44 | Reagovat

[6]: Bysme je tušim hovorový výraz, ale pořád lepší, než by jsme =) hold holt si taky pletu :D

8 JaňuLa JaňuLa | Web | 25. prosince 2011 v 22:10 | Reagovat

Já na mně a mě mám lehkou pomůcku .. 2. a 4 = mě, 3. a 6. = mně (2 = dvě písmenka + násobek, 3 = tři písmenka plus násobek) :D Dřív jsem to taky pletla, teď už ne ! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama