Pár věcí ze zdravé výživy

9. prosince 2011 v 23:58 | Myší královna |  Životní styl&jóga
Občas si zajdu do prodejny typu "zdravá výživa" už kvůli problémům, které mám. Samozřejmě jsou tyto prodejny liduprázdné, přestože obsahuje kvalitní potraviny. Za kvalitu se ovšem platí. Člověk, který se o alternativní životní styl a metody nezajímá, nemusí do zdravé výživy vkročit, pokud se u něj nebo někoho blízkého neprojeví alergie na lepek.

Pokud jsi nikdy do zdravé výživy nevkročil a rád bys to změnil, popíšu vám, co si zde beru já.

UME OCET
Červená slaná voda z japonských trnek. SLANÁ. A hodně. Věř, že je slanější, než NaCl. Ovšem je stotisíckrát zdravější, než sůl. Je opravdu dobře cítit a ač není ume ocet levný, tolik se ho zase nepoužije. Dá se s ním hubnout, kápneš-li si jej trochu do vody, kterou piješ. Je vhodný do salátů a na maso. POUŽÍVAT DECENTNĚ. Pomáhá pohybu střev, podporuje trávení a má hodně vitamínů ve střebatelné podobě. Dodává energii, pomáhá proti kožním problémům a únavě.

KLASO
Klaso na první pohled, možná kousnutí, nápadně připomíná maso. Chyba lávky, jde o naprosto obilný produkt. Je vhodné pro diabetiky a lidi s vysokým tlakem. Obsahuje vlákninu, nemá cholesterol ani příliš tuku. Jako každý obilný produkt čistí organismus. Existují i Klaso klobásy a luštěninové paštiky. Luštěninové paštiky jsou VYNIKAJÍCÍ, ale asi je to o zvyku.

WASABI
je pasta z japonského, velmi silného křene. Máma si nedávno ale ve zdravé výživě koupila kelímek wasabi a ten byl SLADKÝ! Přestože obal sliboval leccos ;) Mám docela ráda wasabi ořechy - poznáš sáček se zelenými oválky.

MOŘSKÉ ŘASY
Jsou zdrojem mnoha cenných látek pro lidský organismus. Čistí, ale i zásobují vitamíny. Řasy se nemusí ale prodávat draze a v podobě tobolí (viz minulý článek - Chlorella), ale i normálně v sáčku kolem třiceti korun malá kopička =) Tu si můžeš povařit (předtím oprat!!! smrdí trochu rybinou) a přidat do salátu. Já osobně přidala do omáčky na těstoviny a nebylo to zlé =) "Mořské řasy obsahují vitaminy A, B2, B12, C, z minerálních látek především železo, vápník, jód, chróm, zinek, hořčík, sodík. Obsahují patnáctkrát více minerálních látek než zelenina. Například wakame a arame obsahují desetkrát více vápníku než kravské mléko, hijiki desetkrát více železa než hovězí maso. Kombu a arame jsou až pětsetkrát bohatší na jód než ústřice, a dokonce tisíckrát víc než mořské ryby."
(zdroj citace: relaxuj.cz)

OBILOVINY, LUŠTĚNINY, TĚSTOVINY
se hodí jako zdravější příloha k masíčku místo hranolek, co? ;) A navíc chutnají dost dobře. Například pohanka. Z jáhlů je zase dobrá sladká kaše typu krupice. Dobrá kaše je i z kukuřice. kaší zde najdeš vůbec velkou řadu. Neprohloupíš koupí obilných vloček. Ovesné jsou trošku klišé, které si určitě můžeš dopřát ráno s jogurtem a ovocem. Nejlepší vločky jsou s klíčky, chutnají dost dobře. Z vlastní zkušenosti doporučuju amarant nebo špaldu.
Ve zdravé výživě můžeš také koupit důzné druhy rýže a těstovin. Těstoviny zde najdeš široké, úzké, z různých obilovin. Záleží na složení a tom, jak ti chutná. Dobré jsou i tortellini se sojovým masem.

KÁVY BEZ KOFEINU, NÁPOJE, OBILNÉ KÁVY, ČAJE
Dost dobrá, sic dražší, věc, je ajurvédské kafe, zalité trochou vody a mléka s cukrem. Má příjemou chuť, když jsi sám doma a potřebuješ si sednout ke knize. Má dva typy: ašvagandha (povzbuzující, proti stresu) a brahmí (posiluje paměť, zlepšuje trávení). Já teda chuťový rozdíl v těch dvou moc nevnímám. Dobrá věc je špaldové kafe. Je bez kofeinu, ale docela silné. Chutná trochu po oříšcích. Prodává se i rozpustné, i mleté.
Čajů zde najdeš velký výběr; najdi si na internetu bylinku, kterou potřebuješ. I když na obalech účinky byliny většinou jsou. Velmi drahé jsou ajurvédské čaje, ale jsou velmi účinné.

DOCHUCOVADLA
Seženeš zde zmíněný ume ocet, bio sojovku podle japonské receptury, též zmíněné wasabi, různé druhy soli, cukru, koření (o těch jindy) indického typu. Dobrý tmavý cukr též seženeš zde. Stejně tak i umělá sladidla.

MLSOTKY
Na mlsání je dobrá věc lízátko z javorového sirupu. Stojí asi deset korun. Pak jsou dobré amarantové sušenky a psylliové tyčinky (po těch musíš hodně pít, stejně tak jako u jiných výrobků z psyllia)Pokračování jindy =) Dobrou noc.

Kris
 


Komentáře

1 Ebolin Ebolin | Web | 14. března 2012 v 19:19 | Reagovat

Víš, je to zajímavé a já bych ráda něco vyzkoušela, ale nevím, kde takový skvělý obchod najít...
Není pro ně nějaká značka? Nemá nějaký web s informacemi o pobočkách? :)
Děkuji předem za pomoc, hodně zdaru a dobrou stravu ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama