Kráska nebo kráčející smrt? Zakažte "pro ana" blogy!

5. listopadu 2011 v 12:51 | Myší královna |  K věci:
Nedávno se na Facebookové stránce Blogu.cz objevil odkaz jedné slečny, že je to hnus a že by se to mělo smazat. Jenže já vygooglila, že tahle hnusárna se šíří rychlostí blesku celá léta nikdo s tím nic nedělá!

Já mám šedesát kilo, vážím 172 cm a jsem na své 81-69-96 hrdá. Nic si neodpírám, mám dostatek zeleniny. Má "dieta" spočívá v tom, že nejím smažené, věci jako coca-cola výjimečně, jím pravidelně celý den, nutím se k snídani, i kdyby to měl být jen sladký rohlík s čajem nebo cornflakey, ve škole chodím na teplé obědy. Někdy vypiju tři litry jen za dopoledne.Bohužel má špatná stránka je to, že nic nedělám s pohybem. Chystám se už dva měsíce do jógy (je to nenáročné, prospívá tělu i duši, naše rodina to zná všechno snad zpaměti, apatykářství je též naše hobby) a má to spoustu "vedlejších účinků", jako pročištění čaker a energetických drah. Chtěla jsem chodit i do fitka, ale stojí to prachy. Takže mám neforemný zadek, břicho, byť ploché, vypadá podle toho, jestli jdu na velkou nebo ne (mám roky chronickou zácpu, což byl první důvod, abych jedla zdravěji a vynechávala to, co vynechávám). Když se vidím občas v zrcadle, s hrůzou tak vidím, jak se mi břicho s plnými střevy nafoukne a já hašteřím, že musím konečně začít cvičit, abych měla svůj dobrý základ naprosto dokonalý ke vší mé radosti.

To jen k tomu, abyste věděli, že já si svou spokojenost s postavou zasloužím.

Nepotřebuju se nikomu líbit, příteli se líbím, takže cajk, ale v pubertě, kdy jsem byla trošku, fakt jen trošku kulatejši (ale pořád to bylo tak o patnáct kilo víc, než je teď) jsem měla nahovno sebevědomí a teď se mi vede psychicky o něco líp. nemusím být vychrtlá, chci si zachovat svoje relativní zdraví, to, že mám menstruaci, krásné zuby, nehty a vlasy; chci být kůstka, i když jím normálně a ono to prostě JDE. Dělám to kvůli sebevědomí. A najednou pročítám blogy a zjistím, že jsem vlastně tlustá a hnusná a moje matka, která UŽ TEĎ (!!!) má podezření, že padám k anorexii (což je totální kravina, protože já bych nepřestala žrát, ani kdyby někdo zamknul ledničku).

No kde to, sakra, jsme?

Abyste měli představu, jak vypadá ana blog. Tyto blogy vznikají pod záštitou mladých holek (cílová skupina jako běžná uživatelka blogu, cca od dvanácti do pětadvaceti), které trpí buď komplexem "nikdo mě nemá rád, nikdo mě nechce a jsem hnusná" nebo mentální anorexií. Pravda, jsou i ty normálnější, které uvedou jídelníček, obsahující klasických pět denních jídel (i když ochuzených o pár deka hmotnosti nebo o pár set kilojoulů v porovnání s doporučeným denním příjmem) - v zápatí článku pisatelka spolu s tisícerem plačících smajlíků dodává, že bohužel snědla oplatek a tudíž si dama dává trest dvaceti minut na rotopedu. Ty větší extrémy jsou přesvědčené, že hlad je nejlepší kuchař, a proto pozřívají v čas všech pěti denních jídel tajuplnou potravinu zkratky NIC - nechybí poznámka v zápatí, že to nenažrané tlusté prase pozřelo jablko. Takový článek je trošku klišé, a proto jej autorky obohacují fotkami modelek mnohdy přikrášlených grafickými editory, nebo kráčejících skeletonů. Mnohdy se archiv článků obohacuje radamy pro obézní lidi, kteří řeší problémy přežíráním. Například kolik času trvá spálit jeden rohlík (a vůbec se nezamýšlí nad tím, že jde o popis bílého pečiva obsahujícícho složité cukry).

Dneska jsem dokonce narazila na jeden, kde je poslední článek z letošního července (neznámý autor, blog "pro-ana.pismenkuje.cz). Autorka popisuje diagnostiku mentální anorexie a patrně neúspěšnou léčbu na psychiatrii, poněvadž článek končí tak, jako by žila dívčina s tím největším handicapem jménem sádlo. Cituju: "Chci svoje krásný, lehký tělo! Doma jsem nabrala 4 kila, protože mě rodiče něčím cpou! Začala jsem znovu používat projímadla a zvracet. Zítra budu držet přísnou hladovku, dokud ty hroudy sádla zase neshodím! Stydím se za sebe, za svý tělo a mám hrozný depky! Vím, že jsem se měla poučit, ale to nejde. Chcí být dokonalá a k dokonalosti štíhlost přece patří! A radši budu mrtvá, než tlustá..."

Takže takhle spěje moderní výchova dnešních rodičů?!

A kde chybujeme my a kde chybují oni? Chybují oni, jako rodiče, již dávají svým dětem příliš volnosti, sobě sami příliš práce a celé rodině nedostatek sebevědomí a lásky? Nebo jsme chybovali mi, jako společnost, abysme dopustili, že paní Lesley Lawson svým náhodou příliš rychlým spalováním nevědomky započala smrtící kult krásy?

Nechybujeme my, jako společnost, že dáváme možnost růstu takovýmto zrůdnostem? Že nenakopeme prdel těm matkám, co vozí malé děti na oběd do mekáče a pak je vystavují posměchu způsobujícímu takovéto rány? "A radši budu mrtvá, než tlustá..."

A berme, nakonec, jako společnost na vědomí, že nejde o úzký okruh jedinců, ale jde o několikaletý MOR v celém světě, protože i tyto kráčející komplexy chodí po školních chodbách a ulicích nákupních center, stejně jako vaše děti, vaši sourozenci, neteře, synovci,...

JE MI JASNÉ, ŽE PŘEČTE-LI SI TENTO ČLÁNEK NĚKTERÁ Z TĚCH, JEŽ JSEM POPSALA, JISTĚ SE MI BUDE SNAŽIT PROTIŘEČIT. BUDU RÁDA, POKUD SE O VAŠEM ŽIVOTĚ DOZVÍM NĚCO VÍC, VĚŘTE MI. A TAKY MI VĚŘTE, ŽE KRÁSNĚJŠÍ NEBUDETE. KAŽDÁ HOLKA S VÝŠKOU 170 CM A VÁHOU POD PADESÁT KILO K TOMU JE HNUSNÁ, NECHUTNÁ, ZVRÁCENÁ A NA BLITÍ. A TO VÁM POTVRDÍ KAŽDÝ NORMÁLNĚ UVAŽUJÍCÍ CHLAP. NEBUDETE KRÁSNĚJŠÍ HOLKY. BUDETE JEŠTĚ HNUSNĚJŠÍ. ZAMYSLETE SE NAD SEBOU A NEBERTE TO JAKO NAPADENÍ VAŠÍ SKUPINY, NÝBRŽ INFORMACI PRO VEŘEJNOST, ŽE VŮBEC JSTE.

Na závěr pár odkazů:
http://pro-ana.blog.cz/0911/par-rad-a-triku-jak-skryt-anu-ode-me - pár rad, jak se zamaskovat. Autorka zakázala citovat tento článek, tudíž uvádím jen odkaz. Dávejte si pozor, pokud má vaše dítě viditelná žebra, zájem o vaření, má mikinu vycpanou jinou mikinou a chodí po jídle na hajzlík.

http://proana.blogerka.cz/Pro-ana/Pro-ana-hesla - Hlad je správný, krása bolí, bolesti si zasloužím. Být hubená znamená důkaz sebekontroly.

http://skinny.blog.cz - Pozastavený blog, obsahuje anketu, kde je anketa "Jsi ana?". Odpovědělo cca 3.000 lidí, z toho 1.232 považuje své jednání za správné a chce být anorektičkou. 532 hlasujících, je ana, ale nepovažuje to za správné. 557 hlasujících se snaží hubnout zdravě (z nichž jeden hlas je můj). 362 osob se k tomuto životnímu stylu nehlásí, ale sympatizuje.

http://sasha-thin.blog.cz/0711/naramek-mia - "Pro Mia" je bulimická sestra Pro Any. Má dokonce i svoje propagační materiály.

http://www.livinka.webgarden.cz/ Až by se daly kosti počítat. Je vidět, že se psolečnost brání, ale anonymní nadávky na internetu bohužel nemají velkou účinnost.
 


Komentáře

1 Opti-Mystique Opti-Mystique | Web | 5. listopadu 2011 v 21:01 | Reagovat

Mě všichni obviňují z anorexie a mám problém jim dokázat opak. Jím přesně tolik, kolik potřebuji, držím si svou váhu a jsem spokojená, když zjistím, že mé oblečení je mi volnější tak šílím a jím více a když je mi naopak úzké tak se raduju. Kvůli štítné žláze je mi nejspíš předurčeno být považována za anorektičku...
A když už jsme u toho, Simple Plan na tohle téma napsali úžasnou písničku. Crazy se jmenuje...

2 Myší královna Myší královna | 5. listopadu 2011 v 23:05 | Reagovat

[1]: Znám ji, ale nevěděla jsem, že je o anorektičkách. Jsi zvláštní teda =) to já jásala spíš, když jsem se najednou vešla do oblečení, co nešlo reklamovat :D a máma mi občas přinese ze slev sukně původně pro třináctileté holky, sice je to s vyšším pasem, ale vejdu se :D

3 Adelaine Pierce Adelaine Pierce | Web | 6. listopadu 2011 v 18:20 | Reagovat

..Není to jejich věc? Není jejich věc, že chtějí být hubené? Nemůžeš se jim přeci snažit rozmluvit jejich názor na svět. Někomu se líbí modrá barva. To je jakoby jsi ty měla ráda červenou a říkala "vždyť modrá je hnusná, proberte se, lidi"
Chápu, že anorexie je nemoc, ale tohle není třeba vysvětlovat těm holkám, ale jejich rodičům. Nejsem žádná zastánkyně tohohle, co je moc, to je moc.

A jinak, ještě si dovoluju nesouhlasit s tím "každý normální chlap" Víš, ono se to lehce řekne, jenomže holka si potom řekne "no fajn, tak pohoda", získá pár kilo navíc, trochu se zakulatí a 80% chlapů o ní ani nezavadí, protože je tlustá. Tak to v dnešním světě funguje, moje teta to tak měla a hodně lidí co znám se tohle stalo, že prostě torchu přibraly, a zájem je pryč.

Nechci tím nějak urážet tebe nebo ten článek a ani se zastávat anorektiček, jen mi tenhle článek přijde trochu zbytečně přitažený za vlasy, trochu hysterickej. :) (čekám na ukamenování, nanana)

4 Amélie Amélie | 6. listopadu 2011 v 19:37 | Reagovat

je to fakt padlé na hlavu a úplně s tebou souhlasím, Kris. kupříkladu od doby,co jsem se já rozešla s R. jsem přibrala 11 kilo. měla jsem 49 a nedalo se s tím sedět v tramvaji... :) a vůbec, je mi prostě mnohem líp a hlavně jsem zjistila - pokud jde o holky, které tohle dělají, aby se líbily klukům, tak jsou bohužel vedle, protože to je prostě biologie, podle mě kluci (alespoň ti, se kterými jsem se setkala já) mají radši, když "je za co chytit", páč "ženská bez břucha je jako hrnec bez ucha", a já si svoje dost ženské tvary můžu docela chválit...

slečno, nikdo  tady nepíše, že ty holky mají nekontrolovaně žrát a být tlusté. hysterické jsou ty holky,které šílí, že snědly jendo jablko, když měly držet půst. je to naléhavé proto, že je naprosto šílené, že to někdo otevřeně propaguje a radí ostatním holkám, jak problém zamaskovat. a jsme přece ve veřejném prostoru, tak jak můžeš vědět, že na to nějaký rodič, nejspíše matka, nenarazí? pro ni to může být velmi užitečná informace; já například vůbec netušila, že existuje něco jako pro ana blogy. je to skutečný problém, a jestli jsi neslyšela nikdy větu, že kdo nebojuje proti zlu, pomáhá mu, pak je mi jasné, že se vyjadřuješ tímto způsobem. doufám, že to nebereš jako kamenování, protože já ne. ale s nemocí se musí bojovat a nějaká osvěta k tomu URČITĚ patří. takhle uzavíráš problémy, které má mnoho lidí, k nim domů, je to ten typický pokrytecký přístup, "co nevidím, to neexistuje, co se neděje u mě doma, to ať si řeší někdo jiný". a přitom je hrozně důležité na problémy poukazovat, jinak zase nastane apatie ve které nikdo nebude nic řešit a zůstane to všechno doma.

5 Myší královna Myší královna | E-mail | Web | 7. listopadu 2011 v 19:43 | Reagovat

Díky, za komentáře, holky =)

[3]: Ano, je to jejich věc, podle mého je každý svého štěstí tvůrcem a o vině rodičů jsem přesvědčená. Jenže mě spíš irituje, že jsou lidi, co je podporujou, souhlasí s nimi a obdivují je. Podle mě je špatné, že  se někdo prezentuje s psychickou nemocí a ostatní je podporujou. Anorexie je podle mě forma sebepoškozování - v podstatě je to samé, jako jednu dobu "emaři" (i když víme, jak to s nima je), jak se řezali a prezentovali se tím na blogu. Je to jako je v řezání podporovat, fandit jim a vykládat, jak je to super, že jim fandím atd.
Je jejich věc, co dělají, ale není jejich věc, kolik lidí je  následuje, kolik začne považovat anorexii za skvělou. To už je věc všech.

6 lenny lenny | Web | 7. listopadu 2011 v 20:17 | Reagovat

Já pracuju jako výživový poradce, a úplně šílím, když mi někdo kdo má nadváhu řekne, že jenom obědvá a nevečeří, protože se bojí že bude ještě tlustší, a má dietu někde pod 5000 kJ na den, z čehož sice zhubne, ale zároveň si přidusí metabolismus a nedostane do sebe všechny živiny a jakmile se přestane takhle omezovat, tak přibere ještě víc, protože ten metabolismus už nerozběhne. Kdybych jedla takhle málo, tak ani nevstanu z postele. Takže moje rada zní: jezte, pořádně, pravidelně a zdravě, rozběhne se vám spalování a vaše váha se upraví tam kde má být (mimochodem, já sním denně 12000 kJ, a netloustnu, ani když nesportuju). Prostě já jsem anti-ana :)

7 hakumatata hakumatata | 7. listopadu 2011 v 20:32 | Reagovat

Mám radši holky trošku víc při těle,aspon je můžu za co chytit ;-)  8-) A ty štíhlé se mi fakt nepáčí :) to už si rovnou můžu užívat z fošnou :-D  :-D  :-D

8 Amélie Amélie | 8. listopadu 2011 v 0:29 | Reagovat

[7]: to je slovo muže ;)

9 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 9. listopadu 2011 v 14:57 | Reagovat

Tiež takými blogmi nie som práve nadšená. Len tým znovu a znovu podporujú ďalšie dievčatá do diét a hladoviek. Tie jedálničky sú niekedy takmer až neuveriteľné. Niečo také by mne nevydržalo ani na päť minút a nie to ešte celý deň. Hladujú a mučia svoje telo nekonečnými cvičeniami, neuvedomujú si, že sa tým ničia sami, ničia svoj organizmus a nakoľko sú mnohé ešte v raste, vystavujú sa nebezpečenstvu rôznych deformácií.
Ak by išlo o diéty kvôli skutočnej a nebezpečnej nadváha, nebola by som proti, rovnako ako proti normálnym diétam, ktorými by telo dostalo všetky potrebné živiny, ale hladovky a odtŕhavanie si od úst všetkého, je len mučenie.
Ale, nie sú to len blogy...stačí sa pozrieť na ´dalšie stránky príbuzné s blog.cz ako napríklad krásna...každý týždeň sa tam objaví minimálne jeden článok o chudnutí...človek sa aj prestane čudovať, že prečo sú mladé dievčatá tak posadnuté chudnutím...nečudo, keď sa všade propaguje len a len chudnutie, vychudnuté telá a tak rôzne.

10 sayury sayury | Web | 9. listopadu 2011 v 16:23 | Reagovat

Joj, pro ana blogy znám,kdysi jsem na to reagovala tak, jako ty teď, postupem času jsem s ale uvědomila, že to, že jim budu psát, ať toho nechají, že to ničemu nepomůže - to už je jednoduší mluvit se zdí. Ty holky si svou cestu vybraly a je na jejich okolí, jestli jim pomůžou z té cesty sejít, nebo ne. Nesouhlasím s tím, co dělají,ale jsou věci, se kterými moc nenaděláme.. :/

11 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 16. listopadu 2011 v 14:30 | Reagovat

Jak to tak čtu...běžím si dát jogurt a mlíko :D
Ne, je to fakt hrozný. Ty holky mají totálně pokřivený celý pohled na svět a jen tak se to do normálu nevrátí.
A ano, je to i velká chyba společnosti, která vyžaduje fotky modelek VŽDY upravené grafickými ediotry a to včetně proporcí a která podporuje tyto zvrácené ideály.

12 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 16. listopadu 2011 v 14:31 | Reagovat

[3]: - Těm holkám se to vysvětlovat musí! Jejich rodiče to brzy pochopí jenom pohledem na ně, ale ty holky musí pochopit, že dělají něco špatně a o tom ta léčba je.

13 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 11. prosince 2011 v 11:39 | Reagovat

Mě naštěstí niko anorexií či bulímií nečasuje, i když jsem hubená a spoustu jídel nemám ráda, dokážu se najíst, stejně tak jako mamka, která při svojích 170 centimetrech má zhruba 52 kilo, přitom sní šest knedlí na posezení a nechala se i vyšetřit a má prostě rychlé spalování.

Tyhle blogy míjím oblokem. Nicméně dostává mě, když jsem před pír lety četla časopisy typu BravoGirl, jak se tam často objevovaly články jak zdravě zhubnout atd, zároveň tam byly odstrašující reportáže o nebezpečí anorexie. Na jednu stranu říkali, že je třeba zhubnout zdravě, ale když se to bude takhle propagovat, čím dál víc holek bude chtít zhubnout, i když to nepotřebujou. Pokud má někdo opravdu nadváhu a je si toho vědom a chce s tím něco dělat, tak ať zajde za odborníkem, těch reportáží a článků o anorexii je taky nespočet a každý ví, o co jde. jenže když už je holka ve finále nemocná, myslí si, že anorexie se jí netýká...
Ách jo a hudbout kvůli chlapům? Kost a kůže se jim líbí zaručeně míň, než holky, co mají pár kilo navíc.
Tohle je začarovaný kruh.

14 Lilly Lilly | Web | 19. prosince 2011 v 18:58 | Reagovat

Áno, je to smutné. Stretla som sa už s viacerými takými ľuďmi a ich zmýšľanie je fakt hlúpe. Nejesť, nejesť, nejesť. Priberú kilo, schudnú dva.
Je to vážne začarovaný kruh. :-?

15 Verča Verča | 7. dubna 2013 v 21:45 | Reagovat

No a co? V dnešní době člověk s nadváhou je společensky mimo. Neznamená nic. My pro-ana narozdíl od vás se sebou něco dělat chceme, a vy svýma přihlouplýma poznámkama jenom vzbuzujete nenávist(navíc bezdůvodnou) vůči nám, a jste to jen vy, kdo si začali. Ale když vidíte někoho tlustého, tak to máte hned kecy typu “fuj ble to je hnus” co. Radši suďte sebe a nám dejte pokoj. My totiž budeme krásné a mladé a hlavně ŠTÍHLÉ :-P holky nedejme se ;-)

16 myší královna myší královna | E-mail | Web | 7. dubna 2013 v 22:57 | Reagovat

[15]: Štíhlé možná. Krásné ani zdaleka. BTW, já mám konfekční velikost krásných 38 a právě jsem sežrala celou čokoládu a talíř suši. A ty? Vychutnala sis své večerní nic?
A nad tlustýma lidma si určitě neodplivnu, to by se mi musel hnusit vlastní přítel.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama