Xiu Xiu

7. srpna 2011 v 2:16 | Myší královna |  Muzika, co mám ráda
Když někomu řeknu, že poslouchám ráda Xiu Xiu, tak hafo lidí si představí čůrací panenku (čte se to [šú šú] nebo [čú čú]), když o nich někomu napíšu, tak ani nevědí, jak se to vyslovuje. Natož aby je znali. Ráda bych vám je představila.

Je to avantgartní projekt z Kalifornie fungující od roku 2002. Název přejali z filmu "Xiu Xiu: The Sent Down Girl" - šlo o jméno hlavní postavy. Založil jej zpěvák a textař Jamie Stewart. Dalšími osobnostmi seskupení jsou Angela Seo, Sam Mickens, Zac Pennington a Ches Smith.

V Česku, pokud si dobře pamatuju, vystupovali jednou loni a jednou letos (je to asi dva týdny zpátky, přesně nevím). Šlo ale o "malá", klubová vystoupení. Na Myspace mají 17.673 fanoušků a na Facebooku 18.835 fanoušků.

Na účtě mají 10 alb, poslední vyšlo loni a jmenuje se "Dear God, I Hate Myself" - stejné jméno nese i jejich nejznámější song. Jak jsem napsala, jde o seskupení avantgardní, tudíž snad někoho nepohorší klip, který sem vloží. Není totiž ničím zvláštní a já se na něj dívám přesto ráda. Jamie a Angela v něm jen tak sedí vedle sebe, přičemž jeho obličeje vidíme jen část, takže jen chvilkama zaregistrujeme, že jí obrovskou tabulku čokolády a zpívá, zatímco záběr je mířen na slavnostně oblečeno Angelu vytrvale zvracející do klína. O to zajímavější je závěr; Jamie vypadá po čokoládě jako sjetý a Angela mu pozvrací rameno. Asi mám zvrácený smysl pro humor. Nevím.Spousta jejich písniček ale nemá tak veselou melodii, jako Dear God, I Hate Myself. Bývají často melancholické, citlivě tématické a hluboké. Text vyžaduje hluboké zamyšlení a ani to není záruka, že pochopíš, o čem je. Tohle je první písnička, kterou jsem od nich slyšela - tehdy s nimi Angela ještě nevystupovala a hráli jen dva. byla to dokonce tuším jeho švagrová ale už si nevzpomínám =)

Snad jsem vám je trošku přiblížila a pokud vám nejsou směsi pazvuků cizí, poslechněte si i další jejich písničky. některé fakt stojí za to.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama